Porównanie giełd transportowych, czterej rynkowi giganci

Porównanie giełd transportowych, czterej rynkowi giganci
4 (80%) 12 votes

Giełdy transportowe to nowoczesne platformy transakcyjne przeznaczone dla firm z sektora TSL.

jak szukać ofert transportowychUłatwiają one codzienną pracę w obszarze organizacji procesów transportowych, pozwalają na nawiązywanie międzynarodowych kontaktów i dostęp do ładunków z pierwszej ręki, eliminują kosztowne puste przebiegi oraz umożliwiają uzyskanie wyższych zysków. Giełdy transportowe nie są już tylko wirtualnymi tablicami ogłoszeń, łączącymi przewoźników ze spedytorami, jak było jeszcze przed kilku laty. Obecnie operatorzy oferują swoim klientom kolejne narzędzia programowe, które czynią biznes bardziej wydajnym i przejrzystym. Nic zatem dziwnego, ze z roku na rok przybywa zadowolonych użytkowników giełd. Przed podpisaniem umowy warto jednak poznać wszystkie funkcje, jakie proponują konkurencyjni dostawcy.

Niniejszy przegląd dotyczy największych i najbardziej znanych giełd transportowych w Europie. Zestawienie podmiotów uszeregowano chronologicznie według nazw poszczególnych firm.

 

Liderzy rynku wśród giełd transportowych

To sztandarowy produkt firmy TimoCom Soft- und Hardware GmbH. Niemieckie przedsiębiorstwo dział od 1997 roku i jest liderem na rynku w wielu krajach Europy; w tym także w Polsce.

TimoCom jest dostawcą usług IT dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw i zapewnia nowoczesne narzędzia pracy, zarówno dla rynku Spot (zleceń doraźnych), jak i dla rynku zleceń długoterminowych.

Z TC Truck&Cargo korzystają firmy jednoosobowe oraz średnie i duże przedsiębiorstwa. Program działa obecnie w 44 krajach europejskich i został przetłumaczony na 24 języki. Do dyspozycji użytkowników programu codziennie jest nawet do 450.000 ofert, które zgłaszane są do systemu przez ponad 100.000 sprawdzonych międzynarodowych klientów. Daje to wynik ponad 516 mln ton ładunków rocznie. Baza danych ma przejrzystą budowę programową i jest łatwa w obsłudze. W giełdzie oferowane są ładunki wszystkich rodzajów; od przesyłek małych do ładunków ponadgabarytowych oraz wolne przestrzenie ładunkowe; od konwencjonalnych ciężarówek z przyczepami do naczep z silosami.

Również KEP

Giełda została także rozszerzona o praktyczne rozwiązanie dla specjalistów z branży KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i pocztowe). Giełda TC Truck&Cargo zapewnia dostęp do krajowych i międzynarodowych ofert oraz do ofert wewnątrz innych państw (kabotaż). Podstawową zaletą oprogramowania TimoCom są bezpośrednie oferty ładunków zamieszczane przez sprawdzone międzynarodowe firmy. To gwarantuje wyższe stawki za fracht oraz krótsze terminy płatności.

TC eBid

TimoCom stworzył także profesjonalne narzędzie dla firm załadowczych z sektora przemysłowo-handlowego, jak również dla spedytorów dokonujących załadunków i usługodawców transportowych, wprowadzając na rynek europejską Platformę Przetargową TC eBid. Pozwala ona w łatwy sposób na przeprowadzanie przetargów na przewóz ładunków na stałych trasach w oparciu o umowy długoterminowe. Każdy przetarg może dotrzeć do 30.000 sprawdzonych usługodawców z całej Europy. Dzięki platformie przetargowej firmy transportowe mogą poszerzyć bazę swoich klientów o nowe międzynarodowe przedsiębiorstwa i zapewnić sobie stałą pracę od rzetelnych partnerów handlowych, do których do tej pory nie mieli dostępu.

Recenzje i zaufanie z TC Profile

W TC Truck&Cargo bezpłatnie zawarte są także przydatne moduły. Należy do nich europejski indeks firm transportowych  TC Profile (największy i najbezpieczniejszy indeks sprawdzonych firm oferujących usługi transportowe i logistyczne na terenie całej Europy).

Tracking GPS i kalkulacja z TC eMap

Wydajny program kalkulacyjno  trackingowy TC eMap (rozwiązanie 3w1; umożliwia zarówno wybór optymalnej trasy przejazdu, obliczenie kosztów oraz monitorowanie pojazdów wyposażonych w różne systemy telematyczne na jednej platformie). Przedsiębiorstwa mogą już podczas wprowadzania pojazdów do giełdy zaznaczyć, że udostępniają je dla trackingu w TC eMap, co daje im przewagę nad innymi firmami. Możliwość śledzenia ładunku jest bowiem dla kontrahenta silnym argumentem przy wyborze usługodawcy.

Giełda powierzchni magazyniowych i logistycznych

Największa w Europie internetowa giełda powierzchni magazynowych i logistycznych (na platformie znajduje się do 30.000 ofert magazynów w 40 krajach).

Assysta i pomoc

TimoCom udostępnia również specjalną infolinię TimoCom Assist, pod którą klienci uzyskają kompetentne odpowiedzi na wszystkie pytania związane z branżą, usługę dla będących w trasie “to go” oraz możliwość sprawdzenia przyszłego partnera biznesowego za sprawą TimoCom Identify. TimoCom oferuje także barometr transportowy, który prezentuje aktualne odzwierciedlenie europejskiego biznesu transportowo-logistycznego. W ten sposób dyspozytorzy są w stanie np. na bieżąco oceniać sytuację dotyczącą ładunków i wolnych pojazdów w innych krajach, lepiej reagować na wahania cen i ogólnie lepiej planować swoje dyspozycje. Barometr jest dostępny online oraz w wersji drukowanej w dużych europejskich gazetach i magazynach branżowych.

Bezpieczeństwo

Operator zapewnia także możliwie największe bezpieczeństwo dzięki wielostopniowej i inteligentnie przemyślanej sieci bezpieczeństwa TimoCom Secure. Przede wszystkim spółka dba o szczegółową kontrolę każdego użytkownika przed włączeniem do bazy danych oraz bezpieczeństwo techniczne, chroniące całą infrastrukturę teleinformatyczną, a w razie problemów z niepłacącymi klientami prowadzi własne biuro inkaso, mające za zadanie zabezpieczenie transakcji. TimoCom CashCare to dział windykacji, który działa od 2003 roku, zapewniając kompetentne doradztwo i wsparcie, opiekę klienta w jego ojczystym języku orazkonsekwentne i szybkie egzekwowanie wymaganych płatności.

 

  • Giełda ładunków i pojazdów online Teleroute PRO

Działa na rynku od ponad 25 lat i otwiera szereg możliwości, dopasowując swoje rozwiązania do indywidualnych potrzeb biznesowych. Właścicielem giełdy transportowej Teleroute jest przedsiębiorstwo Wolters Kluwer. Firma obsługuje klientów z 27 krajów. Operator giełdy zapewnia firmom transportowym, spedycyjnym oraz logistycznym (zarówno o zasięgu krajowym jak i międzynarodowym ) wszelkiego rodzaju narzędzia online przydatne w całym procesie zarządzania ładunkiem, zmniejsza ryzyko zawieranych transakcji oraz zwiększa wydajność operacyjną. W giełdzie znajduje się codziennie do 200.000 ofert zamieszczanych w czasie rzeczywistym przez ponad 70.000 zweryfikowanych użytkowników, co daje ponad 1,2 miliona ton transportowanych towarów. To zapewnia zmniejszenie liczby pustych przebiegów aż o 43%.

Teleroute oferuje także wiele usług dodatkowych dla swoich użytkowników. Są w śród nich Algorytm STAR, czyli kluczowy wskaźnik biznesowy na giełdzie ładunków i pojazdów oraz integralna część programu bezpieczna giełda. Wskaźnik ten zapewnia dysponentom wgląd w wiarygodność, reputację i jakość usług świadczonych przez innych użytkowników Teleroute. Z kolei Katalog firm transportowych zawiera odpowiednie informacje dotyczące tysięcy certyfikowanych przez Telerout europejskich firm transportowych – potencjalnych nowych partnerów biznesowych. Katalog można traktować jako osobistą i zawsze aktualną książkę adresową. Dodatkowo można skorzystać z E-Potwierdzenia. Jest to narzędzie, które automatycznie po zawarciu transakcji współdzieli dokumenty kontaktowe i transportowe między stronami, a cały proces odbywa się komputerowo w ciągu kilku sekund. Jednocześnie narzędzie to zapobiega kradzieży tożsamości, ponieważ bazuje na unikalnym dla każdego użytkownika numerze identyfikacyjnym Teleroute i jest dowodem z kim zawarto transakcję oraz co zostało w niej ustalone. Każda oferta zamieszczona na giełdzie ładunków i zabezpieczona przy pomocy e-Potwierdzenia jest automatycznie i bezpłatnie ubezpieczona od rabunku z zastosowaniem kradzieży tożsamości. Ubezpieczenie obejmuje wszystkie szkody i straty fizyczne. Usługa ta jest świadczona wraz z firmą ubezpieczeniową Helvetia oraz jej pośrednikiem Coste Fermon. Ubezpieczenie dotyczy firm zlokalizowanych we Francji, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii i obejmuje transport ładunków w ramach UE, Norwegii i Szwajcarii. Niezbędnym narzędziem jest także Rating finansowy (prowadzony we współpracy z firmą Creditsafe), który pozwala sprawdzić kondycję finansową partnerów biznesowych przy pomocy przejrzystych i łatwych do wykorzystania raportów, zawierających wszechstronne informacje; od zdolności kredytowej, po dane o dochodzie i zyskach. Dysponując takim danymi firmy mogą zminimalizować ryzyko i ochronić się przed nieściągalnymi należnościami. Firma Telerout zapewnia także usługę mediacji, która ułatwia ściągnięcie należności z zaległych faktur wystawionych spedytorom przez firmy transportowe. Dzięki systemowi obliczania tras można dokładnie zaplanować swoją trasę, sprawdzić odległość i czas przejazdu lub przejrzeć precyzyjną mapę danej lokalizacji. Szczegółowe i zawsze aktualne mapy wszystkich krajów europejskich z dokładnym rozpoznawaniem miast w Europie zapewniane są przez firmę Map&Guide. Dzięki giełdzie ładunków można także łatwo i szybko wysłać darmową wiadomość SMS. W ten sposób można poinformować kierowców o nowych ofertach w dowolnym miejscu i czasie.

 

  • System Trans.eu

to pakiet rozwiązań, które umożliwiają nawiązywanie sprawnej i bezpiecznej współpracy przewoźnikom, spedytorom i załadowcom z całej Europy (z systemu korzystają klienci z 24 krajów, obsługa możliwa jest w 20 językach). Właścicielem i operatorem Systemu jest polska firma Logintrans Sp. z o. o. Spółka posiada 9 oddziałów na terenie całej Europy, dostarczając wsparcie dla tysięcy profesjonalistów z branży TSL. Od 2005 roku w Systemie zarejestrowało się ponad 480.000 międzynarodowych firm. W ciągu jednego roku publikowanych jest ponad 35 mln ofert ładunków i wolnych pojazdów (nawet do 150.000 ofert ładunków i pojazdów dziennie). W skład Systemu wchodzi kilka istotnych rozwiązań. Przede wszystkim jest to Giełda ofert wolnych ładunków, która zapewnia frachty z całej Europy (od weryfikowanych firm) oraz prosty w obsłudze system wyszukiwania i monitorowania ofert. Nowy ładunek powrotny pojawia się tutaj co 0,9 sekundy. Giełda pojazdów, która umożliwia wyszukiwanie ofert przewozu od sprawdzonych firm transportowych, co ułatwia sprawną i szybką realizację zleceń. Z Systemu mogą korzystać także firmy handlowe i produkcyjne, które mogą łatwo nawiązywać kontakty biznesowe i skutecznie zlecać transport ładunków. Komunikator biznesowy z funkcją SMS, dzięki któremu można ustalić szczegóły zlecenia i przesłać przez niego bezpiecznie wymagane dokumenty. Umożliwia on bezpośrednią komunikację bez dodatkowych kosztów oraz stanowi największą bazę firm z sektora TSL z całej Europy. Użytkownicy Systemu mogą zgłaszać także ładunki i wyszukiwać przewoźników bezpośrednio z własnego systemu informatycznego, dzięki integracji systemowej, a więc automatycznej wymianie danych z Systemem Trans.eu. Usługa ta jest szybka i niezawodna w działaniu. Ważnym elementem Systemu jest także Bezpieczeństwo transakcji, a więc możliwość weryfikacji firm zarejestrowanych w Systemie Trans.eu, oceny kontrahentów i opinie o firmach oraz wskaźnik wiarygodności płatniczej TransRisk. Zainteresowane firmy przewozowe po spełnieniu określonych wymogów mogą także uzyskać międzynarodowy znak jakości TCC (Certyfikat Trans.eu Certified Carrier), który potwierdza wysokie standardy świadczonych usług oraz zwiększa wiarygodność i wyróżnia na tle konkurencji. Firmy spedycyjne natomiast mogą ubiegać się o znak jakości TCF (Trans.eu Certified Forwarder), który budzi zaufanie wśród załadowców, producentów i przewoźników i stanowi potwierdzenie terminowego regulowania zobowiązań oraz niezawodnej jakości dostarczanych usług.

Operator Systemu Trans.eu w 2007 roku powołał także do życia serwis TransInkasso, który jest odpowiedzią na rosnące potrzeby firm transportowych,

w zakresie odzyskiwania długów krajowych i zagranicznych. Eksperci TransInkasso przyjmują ponad 30.000 zgłoszeń od firm transportowych rocznie. TransBrokers to z kolei usługa zapewniająca użytkownikom dostęp do najkorzystniejszej na rynku oferty ubezpieczeniowej oraz wsparcie przewoźników i spedytorów w procesie likwidacji szkód i wypłaty odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Z myślą o firmach posiadających dwa lub więcej oddziałów opracowano TransPro. Wersja ta dostarcza szereg rozwiązań, umożliwiających sprawną współpracę w zakresie organizacji i nadzoru transportu w ramach korporacji. Na stronie internetowej operatora giełdy działa także Sklep Trans24.pl, którego właścicielem jest spółka ZiCo. Sklep ten jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek oferujących akcesoria dla firm transportowych. Klienci sklepu mają pewność, że w sklepie Trans24.pl znajdą wszystko, co jest niezbędne, aby wyposażyć swoich kierowców czy pojazdy. Trans.org to z kolei fundacja, która wspiera ekologię, bezpieczeństwo oraz zdrowie kierowców. Fundacja jest inicjatorem dwóch kampanii edukacyjnych: Rzetelny Przewoźnik oraz Green Drive. Innowacyjnym projektem jest serwis Otodojazd, który kontaktuje kierowców aut osobowych z pasażerami. Serwis pozwala oszczędzić koszty podróży i pomaga chronić środowisko. Spółka Logintrans postanowiła wesprzeć tę obiecującą inicjatywę stając się udziałowcem większościowym.

 

  • Giełda ładunków i pojazdów WTranset

To platforma networking dla sektora transportu i logistyki oferująca usługi, które gwarantują zawieranie bezpiecznych kontaktów handlowych. Firma powstała w 1996 roku i jest pionierem w oferowaniu nowoczesnych rozwiązań optymalizujących zarządzanie transportem. WTransnet jest liderem głównie na rynku hiszpańskim i portugalskim, jednakże giełda jest obecna łącznie w 23 krajach Europy i Ameryki Południowej, a jej społeczność tworzy ponad 10.000 firm, które nawiązują nowe kontakty i relacje handlowe zagwarantowane przez mechanizmy kontroli Wtransnet. Firma na swojej giełdzie ładunków proponuje różne funkcje i usługi. Są to m.in. zgłaszanie i szukanie ładunków i pojazdów w imporcie i eksporcie, na przerzutach oraz kabotaż. Giełda ładunków częściowych oferuje natomiast ładunki i pojazdy na podstawie metrów liniowych i tonażu, co ułatwia pracę firmom specjalizującym się w przewozie tego typu ładunków. Znaleźć tu można także mały tonaż dla pojazdów i towarów niskotonażowych. Dzięki czatowi z obsługą klienta można oszczędzić czas i pieniądze na rozmowy. Ważną funkcją giełdy jest Automatyczny matching, czyli system zbieżności w czasie rzeczywistym. Kojarzy on automatycznie ładunki z pojazdami. Dzięki temu nie trzeba już manualnie wyszukiwać a zbieżności są obliczane wg 6 kryteriów: ta sama data i godzina, rodzaj giełdy, rodzaj pojazdu i nadwozia oraz sposób ładowania i trasa. Klienci otrzymują także natychmiastowe powiadomienia za pomocą wyświetlającego się na monitorze okienka pop-up i towarzyszącego dźwięku, informujące o pojawieniu się nowej, zbieżnej oferty ładunku bądź pojazdu. Użytkownicy mają także do dyspozycji Link do profilu firmy oferującej, dzięki czemu można przejrzeć wszelkie informacje o zleceniodawcy. Funkcjonuje także Giełda ładunków przez telefon, dzięki której przewoźnicy, którzy nie dysponują Internetem mogą otrzymywać natychmiast oferty ładunków przez wiadomość SMS na swój telefon komórkowy. Dla grup firm, które chcą pracować w prywatnym otoczeniu, wykorzystując synergię całej grupy i optymalizując dyspozycyjność ładunków i pojazdów w obrębie grupy, dostępne są Prywatne giełdy ładunków. Wtransnet proponuje także jako jedyna giełda na rynku możliwość ubezpieczania faktur za wykonany transport przed wykonaniem usługi. Gwarancja płatności jest możliwa dzięki współpracy z firmą ubezpieczeniową COFACE. Jeżeli natomiast po reklamowaniu płatności własnymi drogami nie udaje się przewoźnikowi uzyskać zapłaty za wykonany transport, może on skorzystać z Reklamacji płatności, a więc wysłać zgłoszenie z prośbą o wszczęcie procedury reklamacyjnej do Wtransnet.

Oprócz tego operator giełdy proponuje usługę beLink, w której zawarte są: Trasy, czyli wyszukiwanie stałych zleceniodawców bądź podwykonawców do obsługi zleceń długoterminowych, wyszukiwarka firm WFinder 2.0 (rzetelna i aktualna informacja o firmach), Karta prezentacyjna firmy, Wyszukiwarka kontaktów międzynarodowych, Meeting Point (informacja w czasie rzeczywistym o firmach nowo zrzeszonych), WConnecta (coroczne spotkanie face to face właścicieli i dyrekcji firm transportowych), Tłumaczenie symultaniczne przez telefon,Biała lista (lista firm płacących w terminach krótszych od powszechnie stosowanych), Firmy usunięte (firmy wyrejestrowane z Wtransnet przez Komisję Audytową), Serwis informacji telefonicznej, Dokumenty (możliwość wglądu do posiadanej przez firmę dokumentacji i terminów ważności publikowanych dokumentów), Business Assistant (osoba, która towarzyszy każdemu nowemu klientowi i udostępnia mu listę kontaktów handlowych dopasowaną do preferencji) oraz Tablica ogłoszeń.

Na platformie Wtransnet znajduje się także inteligentna aplikacja CARGO Plus online dla działu spedycji do prywatnego użytku, która automatycznie proponuje najlepszych przewoźników na każdy ładunek w oparciu o zgromadzone w systemie informacje oraz system zarządzania dokumentacją Doc&Data, który pozwala na lepszą kontrolę procesu kwalifikacji na podwykonawców, aby w ten sposób spełniać nowe wymogi jakości i bezpieczeństwa w łańcuchu logistycznym. Integracja modułów Cargo Plus i Doc&Data pozwala na kontrolę ważności dokumentów podwykonawców przed przyznaniem ładunku.

 

Podsumowując

Giełdy transportowe to obecnie innowacyjne platformy online, które proponują swoim użytkownikom naprawdę sporo przydatnych systemów. Giełd transportowych na rynku jest bardzo dużo więc jest w czym wybierać. Z giełd mogą z powodzeniem korzystać zarówno małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa (krajowe i zagraniczne). Warto jednak przed skorzystaniem z usługi danego operatora dobrze przyjrzeć się nie tylko samej cenie giełdy, ale także jej zasięgowi, możliwościom programowym i sieci bezpieczeństwa, która zagwarantuje pewne transakcje. Na szczęście praktycznie każdą giełdę można wcześniej przetestować i samemu wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Informacje zebrane ze stron www.teleroute.pl, www.timocom.pl, www.trans.eu, www.wtransnet.com.pl