Kontrole na granicy ze Słowacją – gdzie wjedziesz do Polski? [Lista przejść granicznych]
Zapowiadane kontrole na granicach stały się faktem. Wprowadzają je kolejne państwa Unii Europejskiej na szlaku wiodącym z krajów wschodnich i bałkańskich. Po Niemcach, kontrole wprowadziła też Polska na granicy ze Słowacją.
Sprawdź, gdzie obowiązują kontrole i co potrzebne jest do przekroczenia granicy.
Wprowadzenie kontroli – przyczyny
Kontrole na granicach Niemiec, Polski, Słowacji i Czech to bezpośredni skutek kryzysu emigracyjnego i chęci ograniczenia napływu ludności do krajów zachodniej Europy. Według najnowszych danych, liczba wniosków o azyl w Niemczech w ciągu 8 miesięcy wzrosła o 77%. Napływ ludności, który odbywa się z terenów wschodnich (głównie Białoruś, Ukraina) i Bałkanów, traktowany jest jako stan niezwyczajnego zagrożenia. Na tej podstawie Niemcy mogły przywrócić stacjonarne kontrole na granicach. Za nimi poszła Polska, z uwagi na sąsiedztwo ze Słowacją, gdzie według szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, przez ostatnie 2 tygodnie zostało zatrzymanych 551 nielegalnych migrantów.
Stałe i doraźne kontrole ze Słowacją – gdzie można przekraczać granicę?
Granicę słowacko-polską można przekraczać przez 8 przejść drogowych, 3 kolejowe i 1 pieszych, niedozwolone jest pokonywanie jej w innych miejscach, jak np. szlaki górskie. Niezbędny będzie do tego dowód osobisty oraz paszport.
Lista przejść granicznych ze Słowacji do Polski:
- Barwinek,
- Radoszyce,
- Muszynka,
- Piwniczna Zdrój,
- Jurgów,
- Chyżne,
- Korbielów,
- Zwardoń,
- Łupków,
- Muszyna,
- Zwardoń.
Jak wynika z rozporządzenia MSWiA, przemieszczanie się przez niedozwolone przejścia, w tym szlaki górskie, będzie uznawane za nielegalne przekroczenie granicy. Co ważne, kontrole przeprowadzane będą tylko przy wjeździe do Polski i w przypadku pojazdów typowanych na podstawie analizy ryzyka – będą to głównie busy, w przypadku których, odnotowano najwięcej przemytów nielegalnych imigrantów.
Kontrole graniczne odbywają się do 4 do 13 października 2023 roku. Z uwagi na to, że wprowadzone zostały w trybie pilnym, mogą zostać odnowione nawet na 2 miesiące.
Źródło: MSWiA
Napisz komentarz