Żółty kwadrat z czarnym okręgiem i inne kłopotliwe znaki – czy znasz je wszystkie?

Kierowcy ciężarówek realizujący transport poza granicami Polski mogą natknąć się na rzadko spotykane znaki drogowe. Żółty kwadrat z czarnym okręgiem, biały romb na niebieskim tle czy pomarańczowa strzałka to tylko niektóre z nich. Sprawdź, czy wiesz co oznaczają zanim wybierzesz się w międzynarodową podróż.
O czym informuje żółty kwadrat z czarnym okręgiem?
Według badań przeprowadzonych przez brytyjski Departament Transportu (DfT) aż 83 procent Brytyjczyków nie potrafiło poprawnie zinterpretować znaczenia żółtego znaku z czarnym okręgiem. To stosunkowo nowy znak drogowy, którego mogą nie kojarzyć zwłaszcza polscy kierowcy, ponieważ nie występuje on na naszych krajowych drogach. Żółty kwadrat z czarnym kołem na środku, jak sugeruje barwa, jest znakiem informacyjnym. Informuje on o awaryjnym objeździe w przypadku zamknięcia głównej drogi do autostrady lub innego ważnego odcinka komunikacyjnego. Występuje w niektórych krajach europejskich, m.in. w Niemczech oraz w krajach Skandynawskich. Warto pamiętać, że objazdy mogą być oznaczone różnymi kształtami – okręgami, kwadratami, trójkątami, rombami lub strzałkami.

Gdzie występuje i o czym ostrzega pomarańczowa strzałka na białym prostokącie?
Jeśli już o strzałkach i objazdach mowa, warto zapoznać się ze znakiem występującym głównie w Niemczech i krajach Beneluksu. Pomarańczowa strzałka na białym tle również informuje o objeździe, a właściwie o rekomendowanej alternatywnej trasie objazdowej w ramach układu autostrad. Dzięki niej kierowcy mogą skrócić sobie drogę, ale i zmniejszyć natężenie ruchu na drodze głównej. Co ważne, zakończenie objazdu oznaczone jest przekreśloną strzałką lub „trumienką”, jak zwykli mawiać potocznie kierowcy. Warto pamiętać, że w Niemczech objazdy są oznaczane systemem „U” (Umleitung), który pomaga kierowcom znaleźć odpowiednią trasę.

Oznaczeniem czego jest R na zielonym tle?
Wprowadzony niedawno prostokątny znak przedstawiający białe R na zielonym tle z żółtą obwódką oznacza „Ring road”, czyli obwodnicę. Zdarza się, że zamiast znaku pojawia się rozwinięcie skrótu i na tablicy widnieje pełna nazwa. Znak występuje w Irlandii, a zielone tło oznacza, że droga jest częścią głównej trasy (Primary Route).

Co oznacza biały romb na niebieskim tle?
Znany również jako „kryształ” na niebieskim tle, znak drogowy został po raz pierwszy wprowadzony we Francji w 2020 roku. Dziś można spotkać go w wielu europejskich miastach, choć w Polsce może nie być dobrze znany. Biały romb na niebieskim tle oznacza pas ruchu zarezerwowany dla autobusów, taksówek i innych środków transportu publicznego. Można powiedzieć się, że to odpowiednik polskiego buspasa.

Czy planowane są kolejne nowe znaki drogowe?
Jak czytamy na portalu moto.pl, w 2025 roku Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego planuje usunięcie aż 9 000 oznaczeń, m.in.:
- znaki zakazu wjazdu na węzłach autostrad i dróg ekspresowych (dot. różnych rodzajów pojazdów),
- B-25 (zakaz wyprzedzania),
- B-26 (zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe),
- B-36 (zakaz zatrzymywania się),
- A-8 (skrzyżowanie o ruchu okrężnym).
Powodem jest zwiększenie przejrzystości na drodze i zwiększenie bezpieczeństwa poprzez jasne komunikaty, które nie rodzą w kierowcach żadnych wątpliwości. Nie wyklucza to oczywiście stałego doszkalania się i śledzenia zmian we wprowadzaniu i usuwaniu znaków drogowych w Polsce i poza jej granicami.
Źródła: moto.pl, motoryzacja.interia.pl
Napisz komentarz