Dobry spedytor godny współpracy

(Last Updated On: 27 września, 2013)
Oceń nas

magazyn spedytorCo charakteryzuje dobrego spedytora?

Spedytor to osoba, która zajmuje się organizacją transportu, a dokładniej przemieszczaniem się towarów (przeładunkiem, załadunkiem, dystrybucją). Dobry spedytor właściwie zakłada, monitoruje i kontroluje realizacje zleceń transportowych, dba o jakość i terminowość dostaw. Ważnym jest, by potrafił na bieżąco analizować i optymalizować koszty oraz prowadził staranny nadzór nad dokumentacją. Bardzo często od spedytorów wymaga się również pozyskiwania przewoźników i klientów, chociaż niekiedy firmy w tym celu zatrudniają również tzw. handlowców.

Od osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę ze spedycją bardzo często wymaga się znajomości jednego (a najlepiej więcej) języka obcego oraz pakietu MS Office. Niezwykle ważne jest to, by nauczyć się pracować pod presją czasu, ponieważ w tej branży często mamy do czynienia z nieprzewidywanymi zdarzeniami, na które trzeba bardzo szybko reagować.

Dobry spedytor potrafi:            

– zorganizować transport z punktu A do punktu B według wytycznych i zaleceń klienta przy wykorzystaniu posiadanych i współpracujących mocy transportowych i załadunkowych,

-zapewnić przejrzysty i krótkotrwały obieg dokumentów,

– negocjować ceny,

– znaleźć potencjalnych klientów (chyba, że firma zatrudnia handlowców).

Poza tym dobry spedytor musi wykazywać się niemałą kreatywnością oraz umiejętnością rozwiązywania konfliktów. Spedytorzy bowiem nieustannie weryfikują sprzeczne informacje. Są oni architektami transportu. Jeżeli młody adept sztuki spedycyjnej chce dobrze wypełniać swoje obowiązki, ważnym jest by zwyczajnie lubił swoją pracę, ponieważ wymaga ona dużego zaangażowania i ogromnej energii.

Wysokość zarobków

Wynagrodzenie spedytora zależne jest od jego doświadczenia oraz od firmy, w jakiej się zatrudnił. Może się ono wahać od mniej więcej 2 tys. zł netto dla początkującego spedytora, do nawet 3 razy więcej w dużych międzynarodowych firmach (jeśli pracownik posiada już duże umiejętności i doświadczenie w branży).