Transport żywności

(Last Updated On: 7 lutego, 2013)
Oceń nas

transportZ powodu zmian gospodarczych i ekonomicznych, jakie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat miały miejsce w Europie, żywieniowe nawyki i potrzeby ludzi znacznie się zmieniły. Kiedyś transport żywności odbywał się na dużo krótszych trasach, liczących maksymalnie kilkadziesiąt kilometrów. Dziś przywozimy do Polski z Hiszpanii: pomarańcze i cytryny, z Grecji: winogrona i nektarynki. Polska eksportuje natomiast gruszki, jabłka i wiśnie, które trafiają na stoły niemal w całej Europie.
Artykuły spożywcze wymagają transportu w kontrolowanej temperaturze. Przewoźnik jest zobowiązany do tego, by doprowadzić wnętrze naczepy do odpowiedniej (określonej w zleceniu transportowym) temperatury. Do jego obowiązku należy również zachowanie możliwości cyrkulacji powietrza wewnątrz przestrzeni ładunkowej, po załadowaniu towaru (służą do tego raszki, czyli kraty dystansowe układane na podłodze komory ładunkowej).
Aby uniknąć psucia się produktów spożywczych należy:
? stale utrzymywać i kontrolować pożądaną temperaturę oraz wilgoć,
? chronić ładunek przed mechanicznymi uszkodzeniami,
? stosować odpowiednie opakowanie produktów i zabezpieczenie ładunku,
? kontrolować ciśnienie w pojeździe
? dbać o auto i sprawdzać jego stan techniczny.

Przy wrażliwych produktach, kontroli powinien podlegać cały skład atmosfery. Dojrzewające owoce czy kwiaty zużywają tlen, dlatego przy ich przewozie należy uzupełniać jego poziom, co więcej musi on być dobrze rozprowadzony po całej naczepie. Takie działanie opóźnia proces starzenia się produktów i związanych z tym zmian w ich jakość, zmniejsza też tempo utraty wilgotności, a co za tym idzie masy produktu. Dzięki temu towar może być przewożony na znacznie dłuższe odległości. Nie ma obaw o utratę jakość artykułów spożywczych. Jeżeli przewoźnik poszukuje właściwego agregatu, musi zwrócić uwagę nie tylko na jego wydajność chłodniczą, ale również na wydajność jego wentylatorów. Są to dwa nierozłączne parametry, które decydują o jakości chłodzenia. Przewóz żywności to bardzo odpowiedzialne zajęcie, ponieważ firmy transportowe odpowiadają za zdrowie ludzi, do których produkty trafią z półek sklepowych.