Początki i rozwój transportu drogowego

(Last Updated On: )
1.7/5 - (48 votes)

transpHistoria transportu drogowego

Kilka tysięcy lat temu, zanim wynaleziono pierwsze pojazdy, ludzie rzadko podróżowali. Na początku poruszali się na własnych nogach a po jakimś czasie dopiero nauczyli się także oswajać zwierzęta. Transport ludzi i towarów na duże odległości praktyczni w ogóle nie istniał. Jednak dopiero późniejsze wynalezienie koła i wybudowanie dróg umożliwiło transport ładunków oraz podróże ludności. Obecnie transport drogowy jest bardzo rozwinięty i coraz doskonalszy. Jakie jednak były jego początki?

 

W dawnych czasach

Nie wiadomo dokładnie jak w starożytności przewożono towary, jednak można domyślać się, że czyniono to za pomocą belek lub przy użyciu sani transportowych na drewnianych płozach (sanie mogły być także przesuwane po drewnianych szynach).

Na pustyniach Azji i Afryki od XV wieku p.n.e. ludzi i bagaże przewożono na wielbłądach (zwanych statkami pustyni). Dromadery do dziś stanowią jeden ze środków transportu ze względu na ich wytrzymałość podczas pustynnych wędrówek. W Ameryce Północnej mieszkańcy do przenoszenia rzeczy używali dwóch związanych żerdzi przytwierdzonych do uprzęży psa. W pozostałych rejonach świata do transportu ciężarów najczęściej wykorzystywano konie pociągowe, muły i lamy.

Niektórzy bogacze na nieduże odległości byli wożeni w lektykach, noszonych przez tragarzy lub zwierzęta juczne.

 

Najważniejszy wynalazek ludzkości

Około 6000 lat temu na Bliskim Wschodzie powstało pierwsze koło, które na początku wykorzystywano do wyrobu garnków. Koła zbijano z desek i formowano z nich dysk (często koła robiono także z kamienia). Dopiero 100 lat później zaczęto montować je w wojennych rydwanach konnych a z czasem zaczęto używać ich także do transportu ciężkich ładunków.

Wynalezienie koła było bez wątpienia jednym z najbardziej podstawowych wynalazków w dziejach ludzkości. Jest ono z powodzeniem wykorzystywane do dziś.

 

Pierwsze samochody osobowe

Samochody odmieniły współczesny świat, stając się pierwszym powszechnie używanym i wygodnym środkiem transportu.

Pierwsze samochody posiadały silniki parowe. Ich największym mankamentem było jednak to, że jeździły bardzo wolno, często się psuły i były nader głośne. W niektórych krajach przed takim pojazdem musiał iść człowiek z czerwoną flagą i ostrzegać przechodniów.

Pierwszy pojazd silnikowy skonstruowany został w 1885r. przez niemieckiego inżyniera Carla Benza i miał trzy koła. Koła napędzane w nim były małym silnikiem spalinowym (znajdował się on pod siedzeniem pasażera), umożliwiając osiągnięcie prędkości ok. 15km/h.

Pierwszy samochód czterokołowy skonstruował Gottlieb Daimler w 1886r. Jednak taki ręcznie składany pojazd był dla wielu nieosiągalnym luksusem. Dopiero w 1908r. Henry Ford wynalazł taśmę produkcyjną, dzięki czemu rozpoczął masową produkcję samochodów.

 

Ciężarówki

Dawniej ciężarówki były bardzo małe. Z czasem zaczęto jednak budować coraz większe silniki i jednocześnie zaczęto tworzyć duże dalekobieżne ciężarówki, które mogą przewieść praktycznie wszystko. Ciężarówki można dostosować do przewożenia niemalże każdego typu ładunku; najnowsze modele używane na budowach udźwigną nawet 330 ton.

Ciężarówki nazywa się powszechnie Tirami od skrótu Transport Internationaux Routiers, czyli międzynarodowej konwencji celnej regulującej przewóz towarów samochodami ciężarowymi (samochody ciężarowe mają tabliczki ze skrótem TIR).

 

Najnowsze technologie

Obecnie podstawowym elementem każdego pojazdu są koła, skrzynia biegów, hamulec i silnik. Dzisiaj większość samochodów osobowych ma czterocylindrowe silniki, stworzone do jazdy z prędkością ponad 100 km/h (samochody wyścigowe mają ośmiocylindrowe silniki, co pozwala osiągnąć im prędkość ponad 370 km/h).

Oprócz samochodów zasilanych paliwem istnieją także pojazdy zasilane prądem a nawet napędem słonecznym (baterie słoneczne przetwarzają energię słoneczną na elektryczną).

Jak się okazuje współczesne samochody mogą osiągnąć nawet prędkość większą niż prędkość dźwięku za pomocą zamontowanych w nich silników odrzutowych (wynalazek Richarda Noble z 1997r. ? samochód Thrust SSC osiągnął prędkość 1227,985 km/h).

 

Podsumowanie

Aż trudno uwierzyć, że dopiero pod koniec IX wieku transport drogowy nabrał obecnego kształtu dzięki wynalezieniu silników parowych i spalinowych. To one na zawsze zmieniły nasze podróże oraz transport drogowy ładunków. Wcześniej ludzie wszędzie chodzili piechotą, najczęściej ciągnąc swoje rzeczy na saniach lub w późniejszym okresie za pomocą pojazdów ciągniętych przez zwierzęta.

Obecnie mamy szeroki wybór środków transportu a każdy pojazd mechaniczny można bardzo łatwo przystosować do potrzeb człowieka.