Rynek magazynowy w Polsce na przestrzeni ostatnich 2 lat

(Last Updated On: )
Oceń nas

rynek magazynowySkutki spowolnienia gospodarczego w Polsce miały swoje odbicie także na rynku powierzchni magazynowych. Rok 2012 przyniósł spadek popytu na magazyny w porównaniu do roku poprzedniego, ale mimo tego sektor ten miał stabilną sytuację. Pierwszy kwartał 2013 roku był obiecujący i odnotował dużą aktywność w tej dziedzinie oraz powrót koniunktury.

Największy udział w popycie na powierzchnie magazynowe od lat notują operatorzy logistyczni.

 

Analiza rynku w 2012 roku

Jones Lang LaSalle to firma zajmującą się finansowymi i specjalistycznymi usługami w dziedzinie nieruchomości i zarządzania inwestycjami. Jako wiodąca grupa badawcza, co roku przedsiębiorstwo dostarcza analiz i publikuje raporty na temat polskiego rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych.

Jak wynika z raportu w 2012r. wynajęto łącznie 1,35 mln mkw. powierzchni magazynowej. To oznaczało wzrost popytu netto (nowe umowy) o 755 tys. mkw. (spadek popytu brutto o 305 tys. mkw. w porównaniu do roku 2011). Jak tłumaczą eksperci było to spowodowane wzrostem podaży i większą ostrożnością najemców (spadek aktywności najemców).

Na koniec 2012 roku w budowie było 222 tys. mkw. magazynów. Pustostanów było 10,1%. To mniej o 1,1% w stosunku do roku 2011.

Najwięcej obiektów wynajęto w okolicach Warszawy (395 tys. mkw.), w Polsce Centralnej (270 tys. mkw.), we Wrocławiu (211 tys. mkw.) i na Górnym Śląsku (200 tys. mkw.).

W ramach przedłużeń umów wynajęto 599 tys. mkw. powierzchni.

Operatorzy logistyczni wynajęli w 2012 roku łącznie 653 tys. mkw. powierzchni.

 

Badania w I kwartale 2013 roku

Firma Colliers International to wiodący doradca na rynku nieruchomości komercyjnych. Firma co roku przygotowuje badania na temat popytu na powierzchnie magazynowe w Polsce. Jak wynika z raportu przedsiębiorstwa, popyt ten ciągle rośnie a podaż powierzchni magazynowych w I kwartale 2013r. osiągnęła poziom ponad 7,48 mln mkw.

Na początku roku do użytku zostało oddanych 128,1 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni magazynowych. Podaż na koniec I kwartału wzrosła o 46,5 tys. mkw. W budowie pozostawało ok. 240,6 tys. mkw. (70% z nich została już wynajęta).

Najwięcej obiektów wynajęto w trzech warszawskich strefach (38 umów najmu na łączną powierzchnię 150,2 tys. mkw., co stanowiło 35,4% nowego popytu). Na drugim miejscu uplasował się Wrocław (15,3% udziału w rynku). W Polsce Centralnej wynajęto ponad 31,5 tys. mkw., na Górnym Śląsku ponad 57,7 tys. mkw.

Powierzchnie niewynajęte stanowiły 10,2 %. Najwyższy współczynnik pustostanów odnotowano w Szczecinie (19,6 proc.) i Centralnej Polsce (17,5 proc.).

Także w I kwartale bieżącego roku największy udział w popycie netto stanowili operatorzy logistyczni (48%).

 

Jak znaleźć wolny magazyn i zapobiegać pustym powierzchniom?

Coraz więcej operatorów logistycznych poszukuje wolnych powierzchni magazynowych. W związku z tym wciąż maleje współczynnik powierzchni niewynajętych. Jak zatem znaleźć wolny magazyn, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom?

Niedawno na rynek weszła nowa internetowa giełda powierzchni magazynowych i logistycznych firmy TimoCom. Dzięki takiemu innowacyjnemu rozwiązaniu przedsiębiorstwa mogą łatwo wynająć obiekt lub uniknąć pustych powierzchni w magazynach w całej Europie. Na platformie znajduje się do 30.000 ofert magazynów w 40 krajach a giełda dostępna jest w 24 językach. Z giełdy mogą z powodzeniem korzystać firmy związane z transportem i logistyką oraz przedsiębiorstwa z innych branż.

Giełda powierzchni magazynowych jest prosta i efektywna. Firmy dysponujące powierzchnią magazynową umieszczają swoje propozycje na platformie, podając wszystkie istotne informacje. Użytkownik, który jest zainteresowany magazynem, określa swoje wymagania co do rodzaju, wielkości i jego lokalizacji i w kilka sekund otrzymuje zestawienie ofert.

Dzięki takiemu wirtualnemu rynkowi ofert można z wyprzedzeniem zapewnić sobie pustą przestrzeń na nasze towary, elastycznie reagować także w sytuacjach podbramkowych, uniknąć pustych powierzchni oraz lepiej wykorzystać swoje możliwości magazynowe.

 

Podsumowanie

Kondycja gospodarcza całego kraju ma bezpośredni wpływ na rynek magazynowy w Polsce. W 2012 roku pozycja ta była osłabiona, jednak jak prognozują specjaliści od spraw ekonomii, poprawa ma być odczuwalna już w drugim kwartale 2013 roku. Popyt na większości rynków prawdopodobnie będzie utrzymywał się na stabilnym poziomie.

Największym wolumenem powierzchni magazynowych w Polsce dysponuje Warszawa i okolice. Kolejne miejsca zajmuje Górny Śląsk i Poznań. Najwięcej nowo powstających powierzchni zabezpieczona jest już umową najmu (83% wszystkich inwestycji), tylko 17% powstaje spekulacyjnie.