Monitoring ciężarówek dobry na wszystko

(Last Updated On: 10 stycznia, 2014)
Oceń nas

monitoring cieżarówkiMonitoring pojazdów to pewność, że nasza flota będzie pod stałą kontrolą, co zapewni z kolei bezpieczeństwo pojazdów i przewożonych w nich towarów oraz przyczyni się do poprawy jej efektywności. Odpowiednie zarządzanie samochodami poprzez usługi lokalizacji przynoszą jednocześnie firmie wiele oszczędności (średnio kilkaset złotych miesięcznie na każdy monitorowany pojazd). Dodatkowo dzięki zapisanej trasie można łatwo kontrolować pracę kierowców i jej czas. Bez wątpienia systemy monitoringu mogą okazać się korzystne dla wszystkich przedsiębiorstw transportowych, niezależnie od ich wielkości i ilości posiadanego przez nich taboru.

Od kilku lat w Polsce prężnie rozwija się sektor monitoringu w branży TSL, a jego usługodawcy walczą o klientów za pomocą wciąż to doskonalszej oferty.

Zasada działania

Monitoring oparty jest na technologii nawigacji satelitarnej GPS. Jego działanie polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Umożliwia to dokładny zapis położenia urządzenia (pojazdu) w czasie rzeczywistym i w przestrzeni (w każdym miejscu na świecie). Za pomocą wizualizacji na mapach możliwy jest obraz całej trasy przejazdu, a dzięki temu można uzyskać wiele cennych informacji . Część urządzeń umożliwia także automatyczne łączenie trasy ze zdjęciami cyfrowymi,  wykonanymi w trakcie jej trwania. Najnowsze rozwiązania dla ciężarówek umożliwiają również odczyty dodatkowych danych; jak poziom paliwa, obroty silnika, prędkość , dystans licznika, a nawet kulturę kierowcy.

Programy kalkulacyjno-trackingowe

W ostatnim czasie bardzo popularne i przydatne stały się moduły kalkulacyjno-trackingowe, które łączą wszystkie powszechnie stosowane systemy telematyczne na jednej platformie. Do takich należy produkt jednego z największych dostawców giełd transportowych w Europie ? firmy TimoCom. Klienci giełdy za pomocą funkcji planowania tras mogą łatwo ustalić drogę przejazdu dla danej relacji oraz obliczyć koszty transportu i związane z nimi koszty dodatkowe oraz zapewnić swoim kontrahentom bezpieczeństwo ładunku poprzez stałe jego ?śledzenie?.  Aby korzystać z tego wydajnego rozwiązania nie trzeba dokonywać żadnych instalacji, wystarczy tylko wykorzystać dotychczasową platformę TimoCom, a cena za użytkowanie wliczona jest w standardowy miesięczny abonament. Platforma trackingowa TC eMap? firmy TimoCom (http://www.timocom.pl/Gie%C5%82da-Transportowa/Gie%C5%82da-%C5%82adunk%C3%B3w/)  obejmuje wielu różnych usługodawców, a program dostępny jest w 24 językach.

Zalety monitoringu

Dzięki monitoringowi można mieć obraz o wszystkich informacjach związanych z flotą (wgląd zarówno w swoje pojazdy, jak i pojazdy podwykonawców) w jednym miejscu; za relatywnie niską cenę. Dodatkowo można także łatwo analizować i rozliczać wydatki związane z transportem, a to z kolei pozwala na duże oszczędności w firmie poprzez nadzór i kontrolę wydatków (mniejsze zużycie paliwa i ograniczenie przebiegów). Ale oszczędności wynikają także z ograniczenia kosztów komunikowania się z kierowcami oraz zleceniodawcami. Droga przekazywania informacji znacznie się bowiem skraca i staje się bardziej efektywna, a to pozwala także na natychmiastowe wyeliminowanie ewentualnych nieporozumień.

Wzrasta również poczucie bezpieczeństwa, gdyż pojazdy i kierowcy są pod stałym nadzorem i prawie natychmiast można udzielić im pomocy w razie potrzeby np. w sytuacji gdy dojdzie do wypadku. To także najlepszy i bardzo skuteczny sposób żeby odzyskać auto w razie kradzieży.

Jednocześnie przewoźnik, który zapewnia monitoring swoich pojazdów (a przy tym kontrolę nad przewożonym towarem) zyskuje przewagę konkurencyjną, gdyż zleceniodawcy wybierają najchętniej do współpracy te firmy, które są pewne i bezpieczne. Udowodniono, że monitoring gwarantuje podwyższone bezpieczeństwo przy transportach.

Podsumowanie

Nowoczesne systemy telematyczne dla biznesu transportowego to hit ostatnich lat. Monitoring można wykorzystać z powodzeniem zarówno w dużych, średnich i małych przedsiębiorstwach. Do wzrostu sprzedaży tych usług przyczynia się rozwój nowych technologii, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Systemy te są dostępne dla szerszej grupy osób, a rynek monitoringu wciąż się powiększa (w samej Polsce systemy tworzy ponad sto rożnych podmiotów). Obecnie na całym świecie jest ok 35,5 mln samochodów z funkcją ?śledzenia? pojazdów, a potencjał ten nie jest jeszcze w pełni wykorzystany.