Kiedy nie płacimy VATu w transporcie?

(Last Updated On: )
Oceń nas

Przewozimy ładunek z Belgii do Francji na zlecenie holenderskiej firmy, w jaki sposób rozliczyć tę usługę?

vat a EU

Coraz częściej polscy przewoźnicy wykonują usługi transportowe na rzecz zagranicznych kontrahentów i to niekoniecznie na terenie kraju, w którym mają siedzibę. Przyjęcie takiego zlecenia bywa dla przedsiębiorcy bardzo korzystne, chociażby ze względu na proponowane frachty. Problem może się pojawić w momencie rozliczenia usługi. Bo z jaką stawką VAT wystawić fakturę ? tą obowiązującą w kraju zleceniobiorcy, czy polskiego przedsiębiorcy, a może jednego z państw, na obszarze którego towar był przewożony?

Wysokość podatku VAT jest taka, jaka obowiązuje w miejscu, w którym usługa jest świadczona. W przypadku, kiedy przewoźnik przewozi ładunek dla kontrahenta, który ma swoją siedzibę w Niemczech, wówczas obowiązującą stawką VAT jest ta ustalona na terenie Niemiec. Należy pamiętać, że transport towaru odbył się na terenie państw europejskich z wykluczeniem Polski. W takim wypadku polski przewoźnik z tytułu świadczenia usługi transportowej nie będzie zobowiązany do płacenia podatku VAT, obowiązek jego rozliczenia będzie po stronie zleceniodawcy. Skąd takie rozwiązanie? Otóż taka sytuacja, to z punktu widzenia przedsiębiorcy transportowego eksport usług, który nie podlega opodatkowaniu.

Aby jednak do takiego rozwiązania doszło, przewoźnik musi pamiętać, aby na wystawionej kontrahentowi fakturze nie wykazywać stawki i podatku VAT, a zawrzeć adnotację ?odwrotne obciążenie? Eksport usługi transportowej przedsiębiorstwo ma obowiązek wykazać w deklaracji podatkowej i informacji podsumowującej.

Proste? To czas najwyższy na poszukiwanie intratnych zleceń od zagranicznych kontrahentów.

 

Źródło: mojafirma.infor.pl