Porównanie giełd transportowych, czterej rynkowi giganci

(Last Updated On: 24 marca, 2021)
4.4/5 - (23 votes)

Giełdy transportowe to nowoczesne platformy transakcyjne przeznaczone dla firm z sektora TSL.

jak szukać ofert transportowychUłatwiają one codzienną pracę w obszarze organizacji procesów transportowych, pozwalają na nawiązywanie międzynarodowych kontaktów i dostęp do ładunków z pierwszej ręki, eliminują kosztowne puste przebiegi oraz umożliwiają uzyskanie wyższych zysków. Giełdy transportowe nie są już tylko wirtualnymi tablicami ogłoszeń, łączącymi przewoźników ze spedytorami, jak było jeszcze przed kilku laty. Obecnie operatorzy oferują swoim klientom kolejne narzędzia programowe, które czynią biznes bardziej wydajnym i przejrzystym. Nic zatem dziwnego, ze z roku na rok przybywa zadowolonych użytkowników giełd. Przed podpisaniem umowy warto jednak poznać wszystkie funkcje, jakie proponują konkurencyjni dostawcy.

Niniejszy przegląd dotyczy największych i najbardziej znanych giełd transportowych w Europie. Zestawienie podmiotów uszeregowano alfabetycznie według nazw poszczególnych firm.

 

Liderzy rynku: porównanie giełd transportowych

 

Giełda ładunków i wolnych przestrzeni ładunkowych od TIMOCOM

System Smart Logistics sztandarowy produkt niemieckiego przedsiębiorstwa z sektora FreightTech, działającego od 1997 roku i będącego liderem na rynku w wielu krajach Europy, w tym także w Polsce.

TIMOCOM jest dostawcą usług IT dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw i zapewnia nowoczesne narzędzia pracy zarówno dla rynku spot (zleceń doraźnych), jak i dla rynku kontraktowego (zleceń długoterminowych).

Z giełdy od TIMOCOM korzystają firmy jednoosobowe oraz średnie i duże przedsiębiorstwa. Program działa obecnie w 44 krajach europejskich i został przetłumaczony na 24 języki. Do dyspozycji użytkowników systemu codziennie jest nawet do 800.000 ofert zgłaszanych przez ponad 135.000 sprawdzonych międzynarodowych klientów. Daje to wynik aż do 93,9 mln ofert rocznie. Baza danych ma przejrzystą budowę i jest łatwa w obsłudze. Na giełdzie oferowane są ładunki wszystkich rodzajów: od przesyłek małych do ładunków ponadgabarytowych, a także wolne pojazdy: od konwencjonalnych ciężarówek z przyczepami do naczep z silosami.

Również KEP

TIMOCOM oferuje praktyczne rozwiązanie dla specjalistów z branży KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i pocztowe). Giełda zapewnia dostęp do krajowych i międzynarodowych ofert oraz do ofert wewnątrz innych państw (kabotaż). Podstawową zaletą Systemu są bezpośrednie oferty ładunków zamieszczane przez sprawdzone międzynarodowe firmy. To gwarantuje wyższe stawki za fracht oraz krótsze terminy płatności.

Przetargi

TIMOCOM stworzył profesjonalne narzędzie dla firm załadowczych z sektora przemysłowo-handlowego, jak również dla spedytorów dokonujących załadunków oraz dla usługodawców transportowych, wprowadzając na rynek aplikację Przetargi. Pozwala ona w łatwy sposób przeprowadzać przetargi na przewóz ładunków na stałych trasach w oparciu o umowy długoterminowe. Każdy przetarg może dotrzeć do ponad 45.000 sprawdzonych usługodawców z całej Europy. Dzięki aplikacji przetargowej firmy transportowe mogą poszerzyć bazę swoich klientów o nowe międzynarodowe przedsiębiorstwa i zapewnić sobie stałą pracę od rzetelnych partnerów handlowych, do których do tej pory nie mieli dostępu.

Recenzje i zaufanie z aplikacją Profile firm

W Systemie firmy TIMOCOM bezpłatnie zawarte są także inne przydatne aplikacje. Należy do nich aplikacja Profile firm (największy i najbezpieczniejszy indeks sprawdzonych firm oferujących usługi transportowe i logistyczne na terenie całej Europy).

Tracking GPS oraz kalkulacja tras i kosztów z aplikacjami od TIMOCOM

Wydajne aplikacje działające w oparciu o mapę: Tracking oraz Trasa i koszty umożliwiają jednocześnie wybór optymalnej trasy przejazdu, obliczenie jej kosztów, a także monitorowanie pojazdów wyposażonych w różne systemy telematyczne na jednej mapie. Przedsiębiorstwa mogą już podczas wprowadzania pojazdów na giełdę zaznaczyć, że udostępniają je dla trackingu w Systemie firmy TIMOCOM, co daje im przewagę nad konkurencją. Możliwość śledzenia ładunku jest bowiem dla kontrahenta silnym argumentem przy wyborze usługodawcy.

Szeroki wybór powierzchni magazynowych i logistycznych – aplikacja Magazyny

Największa w Europie internetowa giełda powierzchni magazynowych i logistycznych (w aplikacji Magazyny znajduje się ponad 7.000 ofert magazynów w 44 krajach).

Monitorowanie aktualnej sytuacji na rynku dzięki Barometrowi transportowemu

TIMOCOM oferuje także aplikację Barometr transportowy, która prezentuje aktualne odzwierciedlenie europejskiego biznesu transportowo-logistycznego. W ten sposób dyspozytorzy są w stanie np. na bieżąco oceniać sytuację dotyczącą ładunków i wolnych pojazdów w innych krajach, lepiej reagować na wahania cen i efektywniej planować swoje dyspozycje. Barometr jest dostępny online, dodatkowo co kwartał ukazuje się raport, zawierający szczegółową analizę danych z ostatnich miesięcy, co pozwala na lepsze zrozumienie obecnych rynkowych trendów i ułatwia przewidzenie kolejnych.

Bezpieczeństwo

Operator zapewnia możliwie największe bezpieczeństwo dzięki wielostopniowej i inteligentnie przemyślanej sieci bezpieczeństwa. Przede wszystkim spółka dba o szczegółową kontrolę każdego użytkownika przed udzieleniem mu dostępu (również testowego) do systemu. Istotną kwestią jest także bezpieczeństwo techniczne, chroniące całą infrastrukturę teleinformatyczną. Efektem tych działań jest niezawodność – TIMOCOM może poszczycić się dostępnością serwera na poziomie 99,85%.  Dodatkową usługą, zwiększającą bezpieczeństwo finansowe klientów, jest Międzynarodowy Serwis Inkaso. Dział windykacji funkcjonuje od 2003 roku, zapewniając kompetentne doradztwo i wsparcie, opiekę klienta w jego ojczystym języku oraz konsekwentne i szybkie egzekwowanie wymaganych płatności. TIMOCOM udostępnia również możliwość sprawdzenia przyszłego partnera biznesowego za sprawą usługi TIMOCOM Identify.

 

Giełda ładunków i pojazdów online Teleroute

Działa na rynku od 1987 roku i otwiera szereg możliwości, dopasowując swoje rozwiązania do indywidualnych potrzeb biznesowych. Właścicielem giełdy transportowej Teleroute jest Alpega Group. Firma obsługuje klientów z 29 krajów. Operator giełdy zapewnia firmom transportowym, spedycyjnym oraz logistycznym (zarówno o zasięgu krajowym jak i międzynarodowym) liczne narzędzia online przydatne w całym procesie zarządzania ładunkiem, zmniejsza ryzyko zawieranych transakcji oraz zwiększa wydajność operacyjną. W giełdzie znajduje się codziennie do 200.000 ofert zamieszczanych w czasie rzeczywistym przez ponad 70.000 zweryfikowanych użytkowników, co daje ponad 1,2 miliona ton transportowanych towarów. To zapewnia zmniejszenie liczby pustych przebiegów aż o 43%.

Teleroute oferuje także wiele usług dodatkowych dla swoich użytkowników. Są wśród nich STAR RATING, czyli kluczowy wskaźnik biznesowy na giełdzie ładunków i pojazdów oraz integralna część programu bezpieczna giełda. Wskaźnik ten zapewnia dysponentom wgląd w wiarygodność, reputację i jakość usług świadczonych przez innych użytkowników platformy. Z kolei Katalog firm transportowych zawiera odpowiednie informacje dotyczące tysięcy certyfikowanych przez Teleroute europejskich firm transportowych – potencjalnych nowych partnerów biznesowych. Katalog można traktować jako osobistą i zawsze aktualną książkę adresową. Dodatkowo można skorzystać z e-Potwierdzenia. Jest to narzędzie, które automatycznie po zawarciu transakcji współdzieli dokumenty kontaktowe i transportowe między stronami, a cały proces odbywa się komputerowo w ciągu kilku sekund. Jednocześnie narzędzie to zapobiega kradzieży tożsamości, ponieważ bazuje na unikalnym dla każdego użytkownika numerze identyfikacyjnym i stanowi dowód, z kim zawarto transakcję oraz co zostało w niej ustalone. Każda oferta zamieszczona na giełdzie ładunków i zabezpieczona przy pomocy e-Potwierdzenia jest automatycznie i bezpłatnie ubezpieczona od rabunku z zastosowaniem kradzieży tożsamości. Ubezpieczenie dotyczy firm zlokalizowanych we Francji, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii i obejmuje transport ładunków w ramach UE, Norwegii i Szwajcarii. Niezbędnym narzędziem jest także Rating finansowy, który pozwala sprawdzić kondycję finansową partnerów biznesowych przy pomocy przejrzystych i łatwych do wykorzystania raportów, zawierających wszechstronne informacje; od zdolności kredytowej, po dane o dochodzie i zyskach. Dysponując takim danymi, firmy mogą zminimalizować ryzyko i ochronić się przed nieściągalnymi należnościami. Teleroute oferuje także usługę gwarancji płatności dla przewoźników oraz zapewnia usługę mediacji, która ułatwia ściągnięcie należności z zaległych faktur wystawionych spedytorom przez firmy transportowe. Skuteczność tej usługi sięga 80%. Dzięki systemowi obliczania tras można dokładnie i optymalnie zaplanować swoją trasę, sprawdzić odległość i czas przejazdu lub przejrzeć precyzyjną mapę danej lokalizacji. Dzięki giełdzie ładunków można także łatwo i szybko wysłać darmową wiadomość SMS. W ten sposób można poinformować kierowców o nowych ofertach w dowolnym miejscu i czasie.

 

Platforma Trans.eu

to pakiet rozwiązań, które umożliwiają nawiązywanie sprawnej i bezpiecznej współpracy przewoźnikom, spedytorom i załadowcom z całej Europy (z systemu korzystają klienci z 24 krajów, obsługa możliwa jest w 20 językach). Właścicielem i operatorem platformy jest polska firma Logintrans sp. z o. o. Spółka posiada 12 oddziałów na terenie całej Europy. Obecnie z giełdy korzysta ponad 80.000 użytkowników. Publikowanych jest ponad 340.000 ofert ładunków i pojazdów dziennie. W skład systemu wchodzi kilka istotnych rozwiązań. Przede wszystkim jest to Giełda wolnych ładunków, która zapewnia frachty z całej Europy (od weryfikowanych firm) oraz prosty w obsłudze system wyszukiwania i monitorowania ofert. Nowy ładunek powrotny pojawia się tutaj co 0,9 sekundy. Giełda pojazdów z kolei umożliwia wyszukiwanie ofert przewozu od sprawdzonych firm transportowych, co ułatwia sprawną i szybką realizację zleceń. Z platformy mogą korzystać także firmy handlowe i produkcyjne, aby nawiązywać kontakty biznesowe i zlecać transport ładunków. Dodatkową funkcją jest komunikator biznesowy z funkcją SMS, dzięki któremu można ustalić szczegóły zlecenia i przesłać przez niego bezpiecznie wymagane dokumenty. Umożliwia on bezpośrednią komunikację oraz stanowi bazę sprawdzonych firm z sektora TSL z całej Europy. Użytkownicy platformy mogą zgłaszać także ładunki i wyszukiwać przewoźników bezpośrednio z własnego systemu informatycznego dzięki integracji systemowej, a więc automatycznej wymianie danych z systemem Trans.eu. Ważnymi elementami są także: Bezpieczeństwo transakcji, czyli możliwość weryfikacji firm zarejestrowanych w Trans.eu, oceny kontrahentów i opinie o firmach oraz wskaźnik wiarygodności płatniczej TransRisk. Zainteresowane firmy przewozowe po spełnieniu określonych wymogów mogą uzyskać międzynarodowy znak jakości TCC (Certyfikat Trans.eu Certified Carrier), który potwierdza wysokie standardy świadczonych usług oraz zwiększa wiarygodność i wyróżnia na tle konkurencji. Firmy spedycyjne natomiast mogą ubiegać się o znak jakości TCF (Trans.eu Certified Forwarder), który budzi zaufanie wśród załadowców, producentów i przewoźników i stanowi potwierdzenie terminowego regulowania zobowiązań oraz niezawodnej jakości dostarczanych usług.

Od 2019 roku działa zmodernizowana, przeglądarkowa wersja platformy. Umożliwia ona m.in. dostęp do spersonalizowanych grup kontrahentów oraz do dodatkowych usług, takich jak umożliwienie śledzenia ładunku czy akceptacja frachtu w ramach Grupy, opcji Stałych tras lub dzięki wykorzystaniu SmartMatch. Za te usługi naliczane są mikropłatności. Trans oferuje również szybkie płatności dzięki usłudze QuickPay oraz serwis TransCash, zajmujący się faktoringiem i windykacją zaległych należności.

 

Giełda ładunków i pojazdów WTransnet

To powstała w 1996 roku, należąca obecnie do Alpega Group platforma networkingowa dla sektora transportu i logistyki oferująca usługi, które gwarantują zawieranie bezpiecznych kontaktów handlowych. WTransnet jest liderem głównie na rynku hiszpańskim i portugalskim, jednakże giełda jest obecna łącznie w 29 krajach Europy i Ameryki Południowej, a jej społeczność tworzy ponad 11.000 firm, które nawiązują nowe kontakty i relacje handlowe zagwarantowane przez mechanizmy kontroli Wtransnet. Firma na swojej giełdzie ładunków oraz giełdzie tras proponuje różne funkcje i usługi. Są to m.in. zgłaszanie i szukanie ładunków i pojazdów w imporcie i eksporcie, na przerzutach oraz kabotaż. Giełda ładunków częściowych oferuje natomiast ładunki i pojazdy na podstawie metrów liniowych i tonażu, co ułatwia pracę firmom specjalizującym się w przewozie tego typu ładunków. Znaleźć tu można także mały tonaż dla pojazdów i towarów niskotonażowych. Dzięki czatowi z obsługą klienta można oszczędzić czas i pieniądze na rozmowy. Ważną funkcją giełdy jest automatyczny matching, czyli system zbieżności w czasie rzeczywistym. Kojarzy on automatycznie ładunki z pojazdami. Dzięki temu ogranicza się wyszukiwanie manualne, a zbieżności są obliczane wg 6 kryteriów: ta sama data i godzina, rodzaj giełdy, rodzaj pojazdu i nadwozia oraz sposób ładowania i trasa. Klienci otrzymują także natychmiastowe powiadomienia za pomocą wyświetlającego się na monitorze okienka pop-up i towarzyszącego dźwięku, informujące o pojawieniu się nowej, zbieżnej oferty ładunku bądź pojazdu. Użytkownicy mają także do dyspozycji link do profilu firmy oferującej, dzięki czemu można przejrzeć wszelkie informacje o zleceniodawcy. Dla grup firm, które chcą pracować w prywatnym otoczeniu, wykorzystując synergię całej grupy i optymalizując dyspozycyjność ładunków i pojazdów w obrębie grupy, dostępne są prywatne giełdy ładunków. Każda firma, chcąca uzyskać dostęp do giełdy, musi spełniać standardy bezpieczeństwa QAP. Wtransnet proponuje także jako jedyna giełda na rynku możliwość ubezpieczania faktur za wykonany transport jeszcze przed wykonaniem usługi. Gwarancja płatności jest możliwa dzięki współpracy z firmą ubezpieczeniową COFACE. Jeżeli natomiast po reklamowaniu płatności własnymi drogami nie udaje się przewoźnikowi uzyskać zapłaty za wykonany transport, może on skorzystać z reklamacji płatności, a więc wysłać zgłoszenie z prośbą o wszczęcie procedury reklamacyjnej do Wtransnet.

Oprócz tego operator giełdy proponuje Kartę prezentacyjną firmy zawierającą znak jakości QAP oraz WConnecta (coroczne spotkanie face to face właścicieli i dyrekcji firm transportowych), Tłumaczenie symultaniczne przez telefon, Białą listę (spis firm płacących w terminach krótszych od powszechnie stosowanych), listę firm usuniętych (wyrejestrowanych z Wtransnet przez Komisję Audytową), Serwis informacji telefonicznej, wyszukiwarkę WFinder 2.0, opcję „Powrót do domu” pozwalającą na zlokalizowanie pojazdu i znalezienie dostępnych ładunków na trasie, Dokumenty (możliwość wglądu do posiadanej przez firmę dokumentacji i terminów ważności publikowanych dokumentów) oraz opiekę Business Assistant (osoby, która towarzyszy każdemu nowemu klientowi i udostępnia mu listę kontaktów handlowych dopasowaną do preferencji).

Wtransnet udostępnia także aplikację mobilną, zapewniającą dostęp do wszystkich funkcji platformy na smartfonach i tabletach.

 

Podsumowanie

Giełdy transportowe to obecnie innowacyjne platformy (systemy) online, które mają wiele do zaoferowania swoim użytkownikom. Konkurencja na rynku pozwala na wybrać giełdę transportową najbardziej dopasowaną do potrzeb konkretnej firmy. Z giełd mogą z powodzeniem korzystać zarówno małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa (krajowe i zagraniczne). Warto jednak przed skorzystaniem z usługi danego operatora dobrze przyjrzeć się nie tylko samej cenie giełdy, ale także jej zasięgowi, możliwościom programowym i sieci bezpieczeństwa, która zagwarantuje pewne transakcje. Na szczęście praktycznie każdą giełdę można wcześniej przetestować i samemu wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Informacje zebrane ze stron www.teleroute.pl, www.timocom.pl, www.trans.eu, www.wtransnet.com.pl