Sposób na stałe relacje – Platformy przetargowe giełd transportowych

(Last Updated On: 21 grudnia, 2016)
3.9/5 - (7 votes)

Przegląd platform przetargowych, czyli sposób na stałe relacje transportowe
platformy przetargowe

Na rynku transportowym jest spora konkurencja. Pojawiające się nowe przedsiębiorstwa kuszą ceną. Czy jednak jest to strategia długoterminowa przy wszechobecnie rosnących cenach? Jak w gąszczu ofert szybko znaleźć wiarygodnego kontrahenta, z który będziemy mogli rozpocząć stałą i długoterminową współpracę, która zapewni nam spokojne jutro? Naprzeciw tym rozterkom wychodzą właśnie giełdy transportowe.

Firmy oferujące platformy przetargowe na transport przekonują, że to właśnie dzięki takim rozwiązaniom komunikacja w grupie wyselekcjonowanych i sprawdzonych partnerów biznesowych staje się szybsza i dużo sprawniejsza. Z platformy przetargowej może korzystać właściwie każde przedsiębiorstwo zaczynając od małych firm, na strategicznych gigantach kończąc, niezależnie od działalności, którą prowadzą. Oznacza to, że zarówno firmy produkcyjne jak i handlowe, które szukają transportu dla swoich towarów, w szybki i prosty sposób znajdą odpowiednią dla siebie ofertę. Odpowiednią czyli dopasowaną do firmy w zależności od wielkości i obszaru jej działania oraz jej strategii.

 

TC eBid

Platformą przetargowa TC eBid  jest powiązana z giełdą TC Truck& Cargo i oferowana przez firmę TimoCom. Ta interaktywna platforma powstała ponad pięć lat temu, z myślą o długoterminowych kontraktach transportowych. Baza danych tworzona jest od ponad 17 lat. Każdy z ogłaszanych w TC eBid przetargów może dotrzeć aż do 33 tysięcy sprawdzonych usługodawców pochodzących z całej Europy. Rozpisanie przetargu jest wyjątkowo proste. Wybieramy nazwę przetargu, sposób wyceny i rodzaj towaru. Następnie język, w którym chcemy prowadzić negocjacje, a także warunki płatności. Mamy możliwość dołączenia niezbędnych dokumentów w formacie PDF, np. reguł dotyczących odpowiedzialności. Na koniec, mamy możliwość zaproszenia do przetargu wszystkich, lub tylko wybranych partnerów i gotowe. Sprawdzamy, czy wystawiony przez nas przetarg nie zawiera błędów i wysyłamy go do TimoCom do weryfikacji. Po weryfikacji przetarg zostaje udostępniony on-line. Bardzo istotnym elementem wystawiania przetargu w TC eBid jest to, że do momentu jego zakończenia, ani osoba wystawiająca ani uczestnicy przetargu, nie widzą wpływających ofert. Dzięki temu unikamy wojny cenowej między przedsiębiorstwami i cen dumpingowych. Zleceniodawca po zakończeniu przetargu otrzymuje spis wszystkich ofert zawierający min. dokładne, procentowe wyliczenie korzyści płynących z podjęcia współpracy z określonym usługodawcą. Jak to wygląda z drugiej strony? Wszyscy przewoźnicy korzystający z TC Truck &Cargo i których profil działalności odpowiada wymaganiom zleceniodawcy, otrzymują e-mailem informację o pojawieniu się nowego przetargu w zakładce TC eBid, do którego ofertę mogą złożyć bezpłatnie. Jednak to, czy wezmą w nim udział, zależy już tylko od nich samych. Platforma TimoCom stworzona jest w sposób, który eliminuje wszystkie wady ogłaszania przetargów w tradycyjny sposób, a mianowicie: w TC eBid znajdują się tylko zweryfikowani usługodawcy, więc odpada wielogodzinne sprawdzanie potencjalnego partnera biznesowego. Poza tym mamy pewność, że nasz przetarg w krótkim czasie trafi do wielu firm, przez co mamy szansę na otrzymanie wielu propozycji handlowych. Z góry określamy termin zakończania przetargu, więc wszystkie oferty otrzymujemy w jednym momencie i dodatkowo w formie przejrzystego zestawienia, co z kolei znacznie ułatwia proces porównywania otrzymanych propozycji. W tym roku TC eBid po raz trzeci z rzędu otrzymał znak jakości w kategorii „Zakup Ładunków”, który przyznawany jest przez siostrzaną spółkę Zrzeszenia Gospodarki Materiałowej, Zakupów i Logistyki, firmę BMEnet GmbH.

 

TICONTRACT

Na rynku znaleźć można wiele giełd transportowych, jednak przyjrzymy się tylko tym większym. I tak na przykład, TICONTRACT powstał z myślą obsługi przetargów na usługi transportowe i logistyczne. Firma stworzyła interesujący produkt zwłaszcza dla przedsiębiorstw o dość wysokim udziale kosztów transportu oraz dla tych, w których procesy transportowe są bardzo złożone. Korzystając z tej platformy firmy mogą przeglądać rynek transportowy w poszukiwaniu odpowiednich kontaktów biznesowych. Mogą rozbudowywać sieć już istniejących kontaktów na nowych rynkach, a także wzmacniać ją w już istniejących sektorach. Wgląd do profilu przewoźnika i możliwość zaproszenia go do przetargu ma każdy aktywny użytkownik. Dzięki temu dostawca ma większe szanse na dotarcie do nowych zleceń ograniczając równocześnie wydatki na reklamę. Z systemu można korzystać w dogodnym dla siebie momencie. Kluczowym elementem platformy jest również zintegrowana baza dostawców i przewoźników, do której można dodawać kolejne kontakty. Dzięki temu klienci mają dostęp do szerokiej bazy firm transportowych, co przekłada się tym samym na zwiększenie konkurencyjności, gdyż użytkownicy mają możliwość współpracy z firmami, z którymi jeszcze nie współpracowali ponieważ np. o nich nie wiedzieli. Dodatkowym atutem systemu TICONTRACT jest możliwość porównywania wydatków przeznaczanych na transport, a także ich analiza pod względem wybrania poszczególnych partnerów transportowych. Za pomocą platformy TICONTRACT jej klienci mogą przeprowadzić przetarg korzystając z dostępnej w niej bazy firm. Dodatkowo , dzięki funkcji RFI zleceniodawca ma możliwość opracowania własnego kwestionariusza dostawcy i sam określić własną punktację dla udzielonych przez zleceniobiorców odpowiedzi. Osoby które nie wiedzą jak przygotować taki kwestionariusz przetargu, mogą skorzystać z opracowanych wcześniej wzorów lub innych przetargów, a także skorzystać z pomocy generatora przetargu. System dokonuje analizy zebranych ofert. W każdej chwili możemy wyświetlić ich porównanie pod względem np. ceny, waluty, jednostki miary, czasu dostawy itp.

 

Logintegra

Logintegra to platforma wspierająca współpracę między kierowcą, spedytorem i logistykiem i służąca zarządzaniu zleceniami transportowymi przez internet. Ułatwia ona zarówno komunikację jak i przebieg całego procesu logistycznego, a także poprawia bezpieczeństwo przepływu danych. Klienci współpracują w obrębie platformy tylko z uprzednio dodanymi partnerami, dzięki czemu wszystkie informacje widoczne są tylko dla stron zainteresowanych i nie jest dostępne dla osób trzecich. Przekazanie zlecenia do przewoźników trwa zaledwie kilka sekund. Aby maksymalnie ułatwić ten proces i aby uniknąć ewentualnych pomyłek, stworzony został specjalny szablon. A ponieważ czasami istnieje konieczność szybkiej wymiany informacji, został dodany komunikator. Za jego pomocą można dodawać wiadomości w formie notatki do zlecenia. Również kierowca, który wyśle wiadomość za pomocą systemu sms, trafi tu w formie notatki. Platforma Logintegra umożliwia przekazywanie zleceń transportowych, potwierdzenie dostaw do odbiorcy, a także zarządzanie flotą pojazdów oraz dokumentami. Za jej pomocą można również wygenerować najlepszą trasę dojazdu oraz prowadzić aukcje internetowe.

 

Logipeo

Kolejną platformą, którą wzięliśmy pod uwagę, jest międzynarodowa platforma internetowa do zarządzania procesem logistycznym- Logipeo. Umożliwia ona szybkie znalezienie zarówno ofert frachtów jak i pojazdów. Logipeo oparte jest na geolokalizacji – narzędziu służącemu do wyszukiwania wolnych pojazdów w danym obszarze oraz spedytorów dysponujących stałymi zleceniami transportowymi. Dzięki temu można zaprosić do współpracy wybranych kontrahentów i uzyskać optymalne koszty transportu.

 

Wtransnet

Istnieją jednak giełdy transportowe, które w ogóle nie oferują platform przetargowych. Przykładem takiej giełdy jest Wtransnet. Wtransnet to giełda wolnych ładunków i pojazdów , która w swojej ofercie posiada Giełdę Stałych Tras. Są tam umieszczane są tylko zlecenia długoterminowe. Nie ma licytacji cen. Platforma ta ułatwia nawiązywanie stałej współpracy między firmami transportowymi, spedycyjnymi oraz logistycznymi z całej Europy. Istnieje również możliwość nawiązania stałej, długoterminowej współpracy, np. na konkretnych relacjach i w z góry określonych dniach tygodnia. Dzięki temu przewoźnik specjalizujący się w przewozie na danej trasie lub taki mający stałe zlecenie ale w jedną stronę, może zoptymalizować obciążenie pojazdów we własnej firmie.

 

Trans.eu

Drugą firmą, która co prawda miała platformę przetargową, ale obecnie już się z niej wycofuje, jest firma Trans.eu. Firma Trans.eu zmienia zupełnie swoją strategię, tłumacząc ją zmianami rynku i nie chce być kojarzona z platformami przetargowymi, które, jej zdaniem, nie zawsze się sprawdzają. Wg firmy obecnie mamy rynek spotowy, a wkrótce również kontraktowy.

Droga do zdobycia stałych zleceń transportowych nie musi być długa ani trudna. Wystarczy wybrać odpowiednią giełdę transportową posiadającą platformę przetargową, by ze sprawdzonej bazy klientów wybierać odpowiednie oferty i móc uczestniczyć w licznych, ogłaszanych praktycznie codziennie przetargach. To także dobry sposób do wypracowania sobie pozycji na rynku i wypromowania swojej firmy, oczywiście pod warunkiem, że będziemy działać uczciwie, a ze zleceń wywiązywać się w ustalonym terminie.

 

 

Źródło: Logistyka a Jakość, nr 3, maj-czerwiec 2014

Zapisz