Transport może być inteligentny

(Last Updated On: )
Oceń nas

it-transport (2)Nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne w transporcie to wielkie osiągnięcie ostatnich lat.

Zastosowanie ich w firmie przynosi bowiem określone korzyści. Do najważniejszych zaliczyć można: zwiększenie efektywności ekonomicznej i konkurencyjności, możliwość zawierania zleceń z międzynarodowymi partnerami, zintegrowanie procesów zarządzania, planowanie i analizę tras przejazdu, usprawnienie komunikacji, zmniejszenie kosztów operacyjnych, zwiększenie bezpieczeństwa, a także zmniejszenie degradacji środowiska. Dzięki różnorodnym systemom wspierającym działalność na rynku TSL, możemy z powodzeniem mówić już o inteligentnym transporcie.

 

Dynamiczny rozwój

Firmy transportowe, spedycyjne i logistyczne dostrzegły konieczność wykorzystania informatyki w swoich działaniach już kilkanaście lat temu, a stało się to przede wszystkim za sprawą globalnej Sieci Internet. Internet pozwolił przede wszystkim na szybki rozwój

wymiany towarów i usług; zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym oraz skuteczną komunikację z innymi użytkownikami. W krótkim czasie na szeroką skalę rozwinęły się także różnego rodzaju programy i systemy biznesowe (B2B), wspomagające działania przedsiębiorstw transportowych.

Dzisiaj najnowsze rozwiązania, wykorzystujące techniki informacyjne, stają się już integralnymi elementami systemów transportowych zarówno w dużych, jak i małych firmach. Wśród nich na największą uwagę zasługują giełdy transportowe, dzięki którym zawierane są zlecenia na rynku doraźnym, platformy przetargowe dla zleceń kontraktowych, platformy magazynowe oraz platformy telematyczne dla zdalnego dostępu do pojazdów poprzez sieć bezprzewodową.

Obecnie platformy handlowe dla biznesu transportowego, serwisy i systemy logistyczne oraz systemy telematyczne są niezbędne i wszechobecne. Przynoszą one określone zyski swoim użytkownikom, a jednocześnie stanowią pewną część gospodarki światowej.

 

Efektywne zarządzanie flotą

Telematyka to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi branży TSL. Koncepcja jej działania polega na szerokim zastosowaniu narzędzi telekomunikacyjnych do przekazywania i wykorzystywania informacji w obszarze transportu; stąd taż nazwa telematyka transportu lub telematyka logistyki. W procesach telematycznych niezbędne jest wykorzystanie nawigacji satelitarnej, łączy telekomunikacyjnych oraz osiągnięć informatycznych.

Telematyka transportu kładzie duży nacisk na to, gdzie znajduje się w danej chwili ładunek czy przesyłka oraz na jakość wykonanej usługi. System ten pozwala na efektywne zarządzanie flotą poprzez planowanie i analizę tras przejazdu (z uwzględnieniem eksploatacji pojazdów), kontrolę czasu pracy kierowców, kontrolę zużyci paliwa, kontrolę systemów pokładowych (w tym kontrolę obrotów silnika), łatwą komunikację z użytkownikiem pojazdu, zleceniodawcą i usługodawcą, a także uzyskanie dostępu do informacji o statusie przesyłki, miejscu wyładunku, utrudnieniach na drodze itp.

Jest to też doskonałe narzędzie do zabezpieczenia pracownika i ładunku przed kradzieżą czy rozbojem, gdyż większość dostawców zapewnia centrum dozoru, współpracujące z lokalnymi służbami interwencyjnymi (policją i agencjami ochrony). Właściciel pojazdu praktycznie w czasie rzeczywistym otrzymuje informację o naruszeniu linii alarmowych w pojeździe oraz mapę sytuacyjną, lokalizującą dany pojazd.

Dodatkowo systemy telematyczne są zintegrowane z innym systemami zarządzania w firmie np. CRM (system wspomagający procedury zarządzania kontaktami z klientami), ERP (system wspomagania zarządzania zasobami przedsiębiorstwa), SCM (system do zarządzania sieciowym łańcuchem dostaw), LIS (system do zaopatrzenia, produkcji, magazynowania i dystrybucji) itp.

Dzisiaj już większość zleceniodawców transportowych wybiera firmy, wykorzystujące w swoich działaniach właśnie telematykę, gdyż zapewnia ona skuteczną ochronę i kontrolę. Z drugiej strony przedsiębiorstwa, które wdrażają w swoje działania nowoczesne systemy telematyczne budują do siebie zaufanie i stają się bardziej konkurencyjne.

Ale telematyka z powodzeniem jest stosowana także w innych dziedzinach życia codziennego i gospodarki.

 

Narzędzia IT w transporcie

Dzięki giełdom transportowym klienci mają dostęp do profesjonalnych platform, na których można odnaleźć i wystawić wiele międzynarodowych ładunków oraz ciężarówek. W ten sposób można z łatwością nawiązać nowe kontakty, zredukować puste przebiegi, dostarczyć ładunek na czas i dokonać korzystnych zmian w firmie. Giełdy są obecnie nieodzowne w codziennej pracy dysponentów na rynku Spot.

Platformy przetargowe zaś dedykowane są dla transportowego rynku kontraktowego. Za ich pomocą można ogłaszać przetargi na realizację długoterminowych zleceń na terenie całej Europy oraz swobodnie zgłaszać do nich swoje oferty. Tego typu narzędzia sprawiają, że transakcje między przewoźnikami, spedytorami, logistykami oraz firmami produkcyjnymi i handlowymi stają się możliwe na szeroką (wcześniej niespotykaną) skalę, a przy tym są wydajniejsze i bardziej przejrzyste.

Giełdy powierzchni magazynowych zapewniają natomiast wyszukiwanie i oferowanie odpowiednich powierzchni logistycznych i magazynowych w całej Europie, łącznie z ich wyposażeniem. W ten sposób można zredukować puste przestrzenie, lepiej wykorzystać swoje możliwości oraz elastyczne reagowanie na sytuacje podbramkowe.

Te i wiele innych możliwości proponuje np. dostawca usług IT firma TimoCom Soft- und Hardware GmbH. Niedawno producent udostępnił swoim klientom zintegrowany z giełdą transportową moduł kalkulacyjny tras z innowacyjną funkcją trackingu o nazwie TC eMap?. Dzięki temu można ustalać ceny dla wszystkich prezentowanych ofert, planować optymalną trasę przejazdu za pomocą czytelnej mapy Europy oraz monitorować na jednej stronie pozycje wielu pojazdów, które korzystają z różnych systemów telematycznych. TC eMap? to unikalny na rynku produkt dla całego sektora TSL.

 

Podsumowanie

Dzięki szybkiemu rozwojowi narzędzi IT oraz systemów telematycznych dla biznesu transportowego, branża TLS stale zwiększa swój wachlarz usług oraz ich jakość, a uczestnicy łańcucha dostaw odnoszą znaczące sukcesy. Teraz znajdywanie wolnych ładunków, pustych samochodów, powierzchni magazynowych (zarówno doraźnie jak i długoterminowo) oraz zarządzanie łańcuchem dostaw, planowanie tras, monitoring, ochrona pojazdów i towarów czy elektroniczna administracja to już zwykła codzienność i niemalże konieczność. Wszystkie te użyteczne programy sprawiają, że współczesny transport może i jest inteligentny.