Spedytorze, za nim podpiszesz umowę z przewoźnikiem

(Last Updated On: )
Oceń nas

spedytor umowa przewoznikSpedytorze pamiętaj o co spytać przewoźnika, nim podpiszesz z nim umowę

W łańcuchu dostaw na najbardziej obciążony ryzykiem podmiot uważa się przewoźnika ? choć opinie są oczywiście podzielone. Spedytor, które odpowiedzialność sprowadza się należytego wyboru przedsiębiorcy świadczącego usługi transportowe musi pamiętać o tym, by dokładnie i szczegółowo sprawdzić przewoźnika, z którym chce podjąć współpracę. O czym musi pamiętać spedytor?

  1. Przed złożeniem zlecenia warto poprosić o dokumenty rejestrowe przewoźnika oraz polisę OCP. W przypadku ubezpieczenia warto pofatygować się i zadzwonić do ubezpieczyciela pytając o ważność przedłożonej polisy.
  2. Uprzedź załadowcę, by ten przy załadunku zażądał okazania listu przewozowego, w którym zawarte są nie tylko dane nadawcy i odbiorcy, ale także dane przewoźnika. Warto sprawdzić zgodność tych danych z podanymi przy zleceniu.
  3. Sprawdzaj zawsze wiarygodność przewoźnika. Dostęp do weryfikacji firmy jest obecnie niezbyt trudny, warto w tej kwestii skorzystać z sieci, wyszukać opinie na temat firmy, z którą chcesz podjąć współpracę.
  4. Niech wątpliwości wywołuje zbyt niska w porównaniu z innym stawka za fracht. Znacznie zaniżona powinna być dla ciebie sygnałem, że coś jest nie tak i że trzeba dokładniej przyjrzeć się przewoźnikowi. Niska stawka niekoniecznie jest gwarantem uczciwość kontrahenta.
  5. Zadbaj by rodzaj towaru, jego pakowanie było zgodne z wymogami zależnymi od ładunku i by wszystko zostało dokładnie opisane w dokumentach.
  6. Sprawdź czy podany do kontaktów numer telefonu jest faktycznie aktywny i czy w sytuacji konfliktowej będzie możliwość rozmowy z osobą decyzyjną. Zwłaszcza, w momencie nieterminowego wykonania zlecenia.
  7. W przypadku uszkodzeń ładunku czy ubytków lub jego utraty skorzystaj z ubezpieczenia przewoźnika. Warto mieć kopię jego polisy i kontaktować się z agentem ubezpieczeniowym w przypadku problemów.

 

Bardzo ważna jest odpowiednia weryfikacja, zwłaszcza, że na rynku roi się od tak zwanych firm ?krzak? , które tylko czyhają na pozyskanie intratnego zlecenia do przewozu wartościowego ładunku. Niech nie zwodzi cię niska cena. Jej wysokość rzadko idzie w parze z jakością oferowanych usług.