Telematyka ? najlepszy sposób na wsparcie i kontrolę przewozu

(Last Updated On: 31 lipca, 2015)
4/5 - (1 vote)

Telematyka transportu drogowego

W zarządzaniu przedsiębiorstwem transportowym ważne jest zarówno wsparcie kierowców, tak aby podejmowali właściwe decyzje podczas realizacji zadań transportowych oraz nadzór nad nimi, tak aby byli maksymalnie efektywni. Elementy te pozwalają eliminować wszelkiego rodzaju błędy oraz usprawniają wewnętrzne procedury, a co za tym idzie gwarantuję ograniczenie kosztów operacyjnych i decydują o sukcesie firmy przewozowej.

telematyka transportu drogowego
www.timocom.pl

Najlepszymi narzędziami służącymi do tego celu są z pewnością inteligentne systemy komputerowe zwane systemami telematycznymi. Rozwiązania te oferują zarówno producenci pojazdów ciężarowych, jak i wyspecjalizowane firmy. Warto poznać ofertę każdego z nich.

Asystent kierowcy i dyspozytora

Systemy telematyczne do optymalizacji transportu pozwalają na planowanie optymalnych tras realizacji przewozów, bieżący nadzór zużycia paliwa, wyznaczanie miejsc tankowań, kontrolę aktywności kierowcy i jego stylu jazdy, tachografu, pojazdu (rejestracja pozycji, prędkości, kierunku przemieszczania, obrotów silnika, zużycia paliwa, nacisków osi itp.), zatrzymanie pojazdu w przypadku nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa przez kierowcę, monitorowanie stanu przestrzeni ładunkowej oraz statusu realizacji zlecenia i przesłania wszystkich istotnych danych do biura w czasie rzeczywistym. Odbywa się to dzięki komunikacji między komputerem pokładowym znajdującym się w pojeździe oraz dyspozytorem/spedytorem, dysponującym odpowiednim oprogramowaniem do kontroli i zarządzania flotą. W ten sposób programy te pozwalają zarówno na szybkie wsparcie kierowców podczas ich pracy oraz zdalną kontrolę tej pracy z biura za pośrednictwem bezprzewodowej sieci teleinformatycznej. Zbieranie danych z trasy umożliwia ich analizowanie pod kątem kierowcy lub pojazdu z dowolnie wybranego okresu czasu. Systemy te zapewniają zatem przejrzystość w zarządzaniu flotą pojazdów, umożliwiają oszczędności i poprawę wydajności w całym łańcuchu dostaw, a wszystko to przez jedno kliknięcie myszką. Niewątpliwym ich atutem jest także to, że są one intuicyjne i dopasowane do specyfiki branży transportowej.

Dostępne rozwiązania

Na europejskim rynku telematycznym pojawia się coraz więcej firm, które oferują nowoczesne systemy do zarządzania przedsiębiorstwem i monitoringu pracy kierowców poprzez wykorzystanie nadajników i odbiorników GPS. Również wielu producentów pojazdów ciężarowych oferuje swoje własne rozwiązania z tej dziedziny. Oto kilku przedstawicieli tej branży:

  • Transics ? oferuje oprogramowanie, które zwiększa wydajność i opłacalność procesów logistycznych, usprawnia styl jazdy oraz sprawia, by był on bardziej bezpieczny i przyjazny dla środowiska, a ponadto poprawia poziom obsługi klienta. Oferta firmy obejmuje systemy zarządzania flotą oraz usługi w zakresie zarządzania pojazdami, przyczepami, kierowcami, ładunkami oraz podwykonawcami. System pomaga także w pracy kierowcom poprzez różnego rodzaju alarmy i przypomnienia. Firma Transics stała się wiodącym graczem w swoim sektorze w Europie i jest aktywna na całym świecie.
  • FleetBoard ? pozwala precyzyjnie rejestrować dane pojazdu i trasy (położenie danego pojazdu może być w każdej chwili określone przez satelitę). Komputery o dużej wydajności przetwarzają w tym celu wszystkie informacje, dostarczając je następnie klientowi przez Internet w sposób bezpiecznie chroniony hasłem i wygodny w obsłudze. W pojeździe kierowca otrzymuje wsparcie poprzez proste w obsłudze wyposażenie techniczne i wygodną nawigację. Usługi zarządzania pojazdami FleetBoard stanowią niezastąpione narzędzia analityczne pozwalające na znaczne zwiększenie rentowności floty.
  • GX SOLUTIONS – oferuje pełną gamę rozwiązań do monitorowania dowolnych flot pojazdów i maszyn. System monitoringu zapewnia kompleksowy zapis przewozu: automatyczne zarządzanie i kontrolę, zwiększoną efektywność transportu, komunikację on-line kierowca ? dyspozytor, kontrolę i nadzór pracy oraz raporty managerskie. Firma jest też ekspertem w dziedzinie pomiaru paliwa i jego zużycia.
  • Omnitracs ? pozwala dokładnie kontrolować zużycie paliwa oraz ograniczać koszty z tym związane, motywując kierowców do doskonalenia ich stylu jazdy i utrwalenia eko-jazdy. Pomocne są w tym celu szczegółowe raporty oraz rozwiązania pełniące rolę indywidualnego instruktora jazdy w kabinie kierowcy. Usługa zdalnego pobierania danych pozwala nadzorować czas pracy kierowców i poszczególne czynności oraz pomaga firmom transportowym zachować zgodność z przepisami.
  • MAN TeleMatics?? to pakiet usług telematycznych, dostosowany do indywidualnych potrzeb klientów. Firma oferuje dzięki nim zmniejszenie zużycia paliwa floty, bezpieczne planowanie, optymalizację obłożenia pojazdów, aktywne zarządzanie przeglądami oraz maksymalizację ekonomiczności przedsiębiorstwa. W systemie Man jest kilka elementów służących kontroli kierowców; m.in. kontrola pozycji pojazdu, kontrola czasu pracy, kontrola trasy przejazdu, kontrola statusu wykonanych zleceń, kontrola techniki jazdy.

To oczywiście tylko kilka przykładów z licznych dostępnych na rynku. Warto zapoznać się także z ofertą Trimble, CMA, Renault, Volvo, Iveco, Mercedes-Benz, Scania, Auto Guart, Data System Group itp. Wszyscy dostawcy telematyczni wspierają kierowców w ich pracy i pomagają im w optymalnym prowadzeniu pojazdu. Jednocześnie usprawniają komunikację, dostarczają wielu danych technicznych i optymalizują koszty firm transportowych. Mogą z nich korzystać zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa transportowe.

Podsumowując

Nowoczesne systemy telematyczne stwarzają szansę na poprawę zarówno efektywności, jak i bezpieczeństwa w transporcie drogowym. Umożliwiają one bowiem monitorowanie pojazdów i przewożonego ładunku, kontrolę pracy kierowców i ograniczenie popełnianych przez nich błędów oraz przekazywanie informacji do centrum ich przetwarzania. Dane te mogą być dostępne z dowolnego komputera lub komórki w czasie rzeczywistym. Rozwój systemów telematycznych stwarza możliwość minimalizacji kosztów przedsiębiorstwa, wzbogaca ofertę usługową przewoźników oraz zwiększa ich konkurencyjność.

Informacja za: www.logistyka.net.pl, www.transport-manager.pl, www.timocom.pl,