Na co zwracać uwagę, wybierając rozwiązania telematyczne dla firm transportowych?

(Last Updated On: )
5/5 - (1 vote)

Telematyka w branży TSL

Telematyka to najlepsza przyjaciółka branży TSL. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj spedytora albo przewoźnika, który nie korzysta z nowych technologii, aby usprawnić procesy transportowe. Paradoksalnie to właśnie powszechność coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań powoduje, że łatwo się zagubić w gąszczu danych, z którymi nie zawsze wiadomo, co zrobić. O czym więc warto pamiętać przed podpisaniem umowy z dostawcą narzędzi telematycznych? Kilka praktycznych wskazówek znajduje się poniżej.

 

 1. Definicja telematyki w transporcie
 2. Korzyści płynące z rozwiązań telematycznych
 3. Przykładowe narzędzia telematyczne dla branży TSL
 4. Konsekwencje nieprzemyślanego wyboru rozwiązań telematycznych
 5. Jak wybrać odpowiednie narzędzie telematyczne?

1. Definicja telematyki w transporcie

Jak podaje „Leksykon transportowy” umieszczony na stronie timocom.pl, telematyka w transporcie to zaawansowane technologicznie moduły, które pozwalają poprawić wyniki finansowe i zwiększyć efektywność firmy. Podstawą ich działania są rozwiązania z zakresu telekomunikacji, automatyki i informatyki, tworzące inteligentne systemy, które usprawniają organizowanie procesów transportowych i zarządzanie nimi.

2. Korzyści płynące z rozwiązań telematycznych

Odpowiednio dobrane narzędzia telematyczne pozwalają firmom z branży TSL zyskać czas, pieniądze, lepszą ochronę mienia i danych oraz, co najistotniejsze… większe zaufanie klientów. Do najważniejszych korzyści płynących ze stosowania takich rozwiązań należą:

 •  prosta i skuteczna wymiana informacji w czasie rzeczywistym;
 •  możliwość monitorowania położenia i przemieszczania się pojazdów i ładunków;
 •  właściwe nadzorowanie czasu i jakości pracy kierowców;
 •  poprawa wydajności i bezpieczeństwa łańcucha dostaw;
 •  zwiększenie efektywności floty;
 •  redukcja eksploatacji pojazdów i zużycia paliwa, a w konsekwencji emisji spalin;
 •  optymalne planowanie tras z uwzględnieniem natężenia ruchu, tymczasowych objazdów i innych utrudnień na drogach.

3. Przykładowe narzędzia telematyczne dla branży TSL

Cytowany wyżej leksykon precyzuje, że w telematyce transportu wykorzystuje się różne urządzenia i aplikacje. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy Internet, sieci komórkowe GSM, systemy pozycjonowania obiektów za pomocą nawigacji satelitarnej GPS, łączność radiową, bazy danych geograficznych i drogowych, urządzenia monitorowania ruchu drogowego, pogody itp. Podstawowymi narzędziami telematyki w transporcie są urządzenia montowane w pojazdach, służące do aktywnej ochrony środków transportu i zarządzania nimi.

Konkretnych narzędzi wykorzystujących te możliwości wciąż przybywa i stają się one coraz bardziej zaawansowane. Do najbardziej znanych dostawców telematyki w Europie można zaliczyć:

 •  Verizon – od 2016 r. właściciel Fleetmatics Group – firma oferująca cyfrowe tachografy z możliwością zdalnego pobierania i przeglądania informacji z karty kierowcy oraz dostarczająca narzędzi do monitorowania floty dzięki GPS;
 •  Masternaut – dostawca rozwiązań wspomagających optymalizację wykorzystania flot pojazdów komercyjnych; platforma Masternaut Connect pozwala na gromadzenie informacji m.in. o lokalizacji pojazdu i zużyciu paliwa. Wspomniane narzędzie jest od niedawna na życzenie klientów fabrycznie montowane w samochodach marki Opel.
 •  MiX Telematics – dostarczyciel systemów do zarządzania flotą, umożliwiających m.in. śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym, odtwarzanie historii tras, zarządzanie lokalizacją i paliwem, monitorowanie zachowania kierowcy, tworzenie raportów i analizę danych, dokumentowanie wykonanej pracy (np. dostarczenia ladunków), wysyłanie wiadomości i delegowanie zadań.
 •  TomTom Telematics – jeden ze światowych liderów wśród dostawców narzędzi do nawigacji i lokalizowania pojazdów; oferuje klientom usługę WEBFLEET, zapewniającą m.in. łatwy dostęp do kluczowych wskaźników wydajności floty i bieżący dostęp do informacji o utrudnieniach w transporcie (np. awarii pojazdu lub nieplanowanej zmianie trasy) oraz możliwość integracji systemu z narzędziami informatycznymi stosowanymi wewnątrz firmy, aby łatwiej zarządzać wykorzystaniem pojazdów.

4. Konsekwencje nieprzemyślanego wyboru rozwiązań telematycznych

Pozornie może się wydawać, że dostępne na rynku narzędzia telematyczne niewiele się od siebie różnią. Przedsiębiorcy z branży TSL, którzy – jak wiadomo – na brak czasu nie narzekają, często decydują się na najtańsze albo najłatwiej dostępne, nie zagłębiając się w szczegóły. To jednak błąd, który może sporo kosztować. Najczęstsze konsekwencje pochopnego wyboru takich rozwiązań można streścić w kilku punktach:

 •  Straty finansowe, spowodowane koniecznością płacenia za system, który się nie sprawdza i nie przynosi wymiernych korzyści;
 •  Strata czasu na analizowanie niepotrzebnych danych lub wprowadzanie ich do zbyt skomplikowanego oprogramowania;
 •  Niewykorzystywanie pełni możliwości narzędzia, za które się płaci;
 •  Uczucie „zasypania”, przytłoczenia danymi, które w istocie okazują się zwyczajnie nieprzydatne;

Niewłaściwy przepływ informacji, spowodowany np. błędnymi algorytmami w niesprawdzonym systemie lub źle wprowadzonymi danymi poprzez zbyt mało czytelny albo zbyt skomplikowany interfejs. Może to wiele kosztować przedsiębiorcę, prowadząc np. do niekorzystnego opracowania trasy, przez co ładunek nie zostanie dostarczony na czas lub kierowca nie odbierze odpowiednio należnej mu przerwy (nie mówiąc o niepotrzebnym zużyciu paliwa, emisji spalin i dodatkowej eksploatacji pojazdu).

5. Jak wybrać odpowiednie narzędzie telematyczne?

Odpowiedź jest banalnie prosta. Po pierwsze trzeba zdefiniować własne potrzeby, czyli określić, czego konkretnie oczekujemy od takiego rozwiązania, a co jest nam zbędne. Po drugie należy określić budżet, jaki mamy do dyspozycji. Po trzecie warto poczytać opinie o poszczególnych systemach, poprosić dostawców o spersonalizowaną ofertę i wersję demonstracyjną lub testową. Dopiero po tych krokach będziemy mieli gwarancję, że narzędzie spełni nasze oczekiwania. Czas poświęcony na poszukiwanie odpowiedniego systemu zwróci się z nawiązką dzięki korzystaniu z niego.

 

Źródła:

„Logistic Manager”, nr 6(10) 2019/2020, s.74-76

https://www.timocom.pl/lexicon/leksykon%20transportowy/telematyka%20w%20transporcie

http://www.ekspert-flotowy.pl/artykuly/589/przeglad-systemow-telematycznych-dla-flot.html

https://www.webfleet.com/pl_pl/webfleet/

https://www.verizonconnect.com/pl/