Sytuacja polskiego rynku magazynowego – coraz większy problem z dostępnością wolnych powierzchni

(Last Updated On: )
Oceń nas

Polski rynek magazynowy umacnia swoją pozycję w Europie. Wskutek wojny na Ukrainie i niepewnej sytuacji na Wschodzie, firmy przenoszą swoje towary na teren naszego kraju. Polska jest dla nich atrakcyjna pod względem lokalizacji, ale i logistyki. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze drogowej, łatwiej jest zaplanować trasę. Dochodzi do tego także koszt utrzymania i zatrudnienia pracowników magazynowych, który w porównaniu z krajami Zachodnimi jest dużo niższy. W związku z dużym zainteresowaniem magazynami i centrami logistycznymi na terenie Polski, ich powierzchnia w ciągu 5 ostatnich lat podwoiła się. Jednak, jak się okazuje, to wciąż za mało.

Jak wygląda sytuacja na rynku magazynowym?

Największą aktywność zaobserwowano wśród najemców z sektora logistyki, sieci handlowych i e-commerce. Według raportu BNP Paribas, istniejąca powierzchnia magazynowa w Polsce to już 25 mln m2. Tylko w I kwartale 2022 roku rozpoczęto budowę magazynów i centrów logistycznych o łącznej powierzchni 4,8 mln m2to niemal dwukrotnie więcej niż rok temu. Magazyny powstają jak grzyby po deszczu, pomimo problemów z dostępnością i wysoką ceną surowców oraz materiałów budowlanych. Jak czytamy we wspomnianym wyżej raporcie, najwięcej nowej powierzchni magazynowej w I kwartale 2022 roku (czyli w okresie od stycznia do marca) powstało w strefach Poznania, Dolnego Śląska i Górnego Śląska. Duży popyt na magazyny przyczynił się do rekordowo niskiego poziomu pustostanów, który pod koniec I kwartału 2022 roku wynosił jedynie 3,3%.

Źródło: https://www.renews.pl/uploads/Raporty/aximag12022.pdf

Największy od kilku lat wzrost stawek wynajmu magazynu

Rosnący popyt na powierzchnie magazynowe przekłada się na wyższe czynsze – i to nawet o 15% w skali roku. Największy wzrost zanotowano we Warszawie, Łodzi, Katowicach i Gdańsku. Póki co polskie stawki i tak są niższe niż w krajach Europy Zachodniej, z czego chętnie korzystają firmy produkcyjne ze Wschodu. Sytuacja raczej się nie zmieni, choć sposób rozliczania faktury w innej walucie, przy dzisiejszych niestabilnych kursach walut, może odstraszyć niektórych najemców i zmusić do szukania alternatyw.

Same i next day delivery, Dark stores i inne rozwiązania Last Mile Logistics

Dostawa tego samego lub następnego dnia (Same Day Delivery, Next Day Delivery) to nowa forma dostawy produktów lub paczek funkcjonująca w większych, średnich, a nawet małych miejscowościach. W przewozach tego typu wykorzystuje się tzw. micro warehouses, czyli mikro magazyny, położone w mieście, albo na jego obrzeżach. Dzięki temu czas dostawy jest maksymalnie skrócony, a zaplanowanie trasy łatwiejsze. Nowością w logistyce ostatniej mili jest również dark store, czyli małe centrum dystrybucyjne wyposażone w produkty spożywcze. Dostęp do nich mają jedynie dostawcy, którzy po otrzymaniu listy zakupów, realizują ją i dowożą do klienta rowerem, skuterem lub motorowerem. Dzięki takim środkom lokomocji omijają miejskie korki i nie mają problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego, co jest dużą bolączką dostawców i kurierów pracujących na ostatniej mili. Mikrocentra dystrybucyje to odpowiedź branży e-grocery, która rozwinęła się w trakcie pandemii.

Prognoza na II, III i IV kwartał 2022 roku

Zakłócenia w łańcuchu dostaw, spowodowane wzrostem zakażeń na koronawirusa COVID-19 w Chinach, spowodują, że produkcja i logistyka sprowadzanych stamtąd towarów będzie jeszcze bardziej opóźniona. Firmy już zaczęły gromadzić większe ilości towaru w obawie przed problemami w dostawie. Popyt na magazyny dodatkowo napędzają konsumenci, przyzwyczajeni do składania zamówień online od czasu wybuchu pandemii. Eksperci nie przewidują, aby trend na magazyny odwrócił się w kolejnych miesiącach – jedyne, co może zwolnić to powstawanie kolejnych powierzchni, głównie ze względu na deficyt materiałów budowalnych, jak i pracowników budowlanych.

Źródła:

https://www.renews.pl/uploads/Raporty/aximag12022.pdf

https://g.infor.pl/p/_files/37497000/1-tsl-ranking-27-06-2022-dobry-37496603.pdf

https://biuroprasowe.cbre.pl/189168-podwoila-sie-powierzchnia-magazynow-w-budowie-jednak-to-wciaz-za-malo

https://www.realestate.bnpparibas.pl/sites/poland/files/2022-06/AAG%20Industrial%20Q12022%20PL.pdf

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/dark-store-jak-funkcjonuje-sklep-dzialajacy-jako-maly-magazyn/wdjkgeh


 [PH1]