Jak spedycja może realizować założenia polityki klimatycznej? Wnioski na podstawie raportu Mobility 2032

(Last Updated On: )
Oceń nas

Według raportu Mobility 2032, 60% firm działających w branży transportowej i spedycyjnej zdaje sobie sprawę ze zmian, jakie czekają je wraz z wprowadzaniem kolejnych etapów polityki klimatycznej. W przypadku transportu podstawowym działaniem jest redukcja głównych emitentów CO2, jakimi są samochody z silnikami spalinowymi. Jeśli chodzi o spedycję, która zajmuje się logistyką transportową, możemy mówić o wprowadzaniu ograniczeń na innych polach. Podstawą walki z emisją CO2 w tym przypadku są rozwiązania cyfrowe, które mają niebagatelny wpływ na klimat, ale i optymalizację pracy, a tym samym – redukcję kosztów.

Z jakich narzędzi cyfrowych najchętniej korzystają spedytorzy?

Najpopularniejszym rozwiązaniem są różnego rodzaju systemy telematyczne – głównie monitoring GPS. Jak podaje raport Mobility 2032, drugim najważniejszym narzędziem jest giełda transportowa, gromadząca oferty frachtów i wolnych pojazdów. Na trzecim miejscu znalazły się dokumenty elektroniczne, które są najszybszym i najmniej wymagającym sposobem na redukcję CO2 w firmie. Kolejnym, szczególnie ważny w przedsiębiorstwie spedycyjnym narzędziem, jest TMS – system informatyczny, umożliwiający zarządzanie i monitorowanie transportu, jak również planowanie tras i rozliczanie pracowników czy zleceniobiorców. Obok oprogramowania wpierającego działania logistyczne w raporcie wymieniono usługi w chmurze, videorejestratory, monitoring ładunku, kody QR, automatyczny monitoring video w obiektach. Najmniej respondentów podało technologie AI, RFID, VR/AR, blockchain, drony, roboty dostawcze czy te oparte na Internecie Rzeczy, co nie oznacza mniejszego zainteresowania, a raczkujące nowe trendy, które wkrótce mogą dogonić wyżej wymienione technologie.

Dlaczego przewoźnicy i spedytorzy nie chcą wdrażać nowych technologii?

Systemy telematyczne, giełdy transportowe czy dokumenty elektroniczne to podstawowe narzędzia wykorzystywane w firmach spedycyjnych. Jednak, według raportu Mobility 2032, 3 na 10 badanych respondentów nie stosuje lub nie zamierza wdrażać żadnych rozwiązań technologicznych. Powodem tego są wysokie koszty inwestycji w nowe rozwiązania i brak wystarczających środków finansowych. Ale nie tylko. Aż 35,9% badanych wyraziło sceptycyzm wobec nowych technologii. Jak wynika z komentarzy respondentów, wielu z nich nie wie, jak korzystać z narzędzi cyfrowych lub boi się nowych technologii. W perspektywie zmian może być to dobrą informacją, świadcząca o dużym potencjale we wdrażaniu postulatów klimatycznych.

Pierwszym krokiem w kierunku zmian jest świadomość, jak wiele korzyści może przynieść stosowanie nowoczesnych rozwiązań. I to nie tylko dla środowiska naturalnego – wdrożenie rozwiązań cyfrowych, jak system telematyczny, giełda transportowa czy TMS, zoptymalizuje codzienne obowiązki i zredukuje koszty. Korzystanie z nich nie musi być trudne – wiele firm oferujących usługi łączone, np. giełdę transportową, magazynową, tracking i inne, pokazuje, jak z nich korzystać poprzez webinary.

Źródło:

Raport Mobility 2032, Czy jesteś gotowy? Polski Instytut Transportu Drogowego, 2022.

https://fleet.com.pl/wiadomosci/branza-flotowa/nowy-raport-pitd-i-webfleet-mobility-2032-czy-jestes-gotowy