Biały romb na niebieskim tle, biały diament lub VR2+ – co oznacza i kogo dotyczy nowy znak drogowy we Francji?

(Last Updated On: 20 listopada, 2023)
Oceń nas

Według przeprowadzonych badań aż 8 na 10 kierowców poruszających się po francuskich drogach szybkiego ruchu podróżuje samotnie w godzinach szczytu. W celu zmniejszenia liczby pojazdów na drodze, zwiększenia płynności i redukcji emisji zanieczyszczeń we Francji powstał specjalny pas drogowy, przeznaczony dla pojazdów do tzw. carpoolingu, czyli wspólnego podróżowania.

Znak drogowy VR2+ lub biały diament – kogo dotyczy?

Biały romb na niebieskim tle dotyczy przede wszystkim pojazdów wykorzystywanych do wspólnego podróżowania. Po specjalnej drodze oznaczonej znakiem mogą poruszać się samochody w ramach carpoolingu, motocykle, jak i autobusy oraz taksówki. Oprócz tego, uprzywilejowane do korzystania z pasa drogowego są pojazdy elektryczne zeroemisyjne z naklejką Crit’Air – niezależnie od liczby pasażerów. Niestety nie dotyczy to ciężarówek eklektycznych.

Gdzie spotkamy znak z białym rombem na niebieskim tle?

Coraz więcej znaków, o których mowa, pojawia się na autostradzie A48 na odcinku Grenoble – Lyon, jak również w Lille, Aix-en-Provence, Marsylii oraz w Paryżu. Póki co znaki montowane są przy drogach co najmniej trzypasmowych. Warto pamiętać, że poruszanie się specjalnym pasem drogowym obowiązuje w określonych godzinach, które podane są na tabliczce pod znakiem. Najczęściej są to godziny szczytu.

Co grozi za korzystanie z pasa pojazdom do tego nieuprawnionym?

Jak podaje francuski potral  L’automobile et l’entreprise, dzięki sztucznej inteligencji kontrolerzy drogowi są w stanie sprawdzić, ile osób podróżuje w aucie. Za złamanie przepisów i poruszanie się po pasie oznakowanym białym rombem w pojedynkę, grozi grzywna w wysokości 135€.

Źródło: Prawo drogowe, L’automobile et l’entreprise