Jak znaleźć wiarygodnego przewoźnika i podwykonawcę?

(Last Updated On: )
Oceń nas

Każdy spedytor działający na rynku od lat powie, że długotrwała współpraca z rzetelnymi partnerami to najlepsze zabezpieczenie. Nie każdy ma to szczęście – osoby rozpoczynające przygodę ze spedycją, albo poszukujące nowych kontrahentów mają trudniejsze zadanie. W ich przypadku prawdopodobieństwo trafienia na oszusta jest dużo większe. Jak temu zapobiec i odpowiednio zweryfikować przewoźników i podwykonawców przed rozpoczęciem współpracy?

Krok 1: Zweryfikuj dokumenty, licencje i zezwolenia

Podstawą w zawieraniu umowy z podwykonawcą są aktualne dokumenty, licencje i zezwolenia na wykonywanie oferowanych usług. Najważniejsze z nich to:

  • Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
  • Odpis z KRS (decyzja o nadaniu NIP, REGON),
  • Licencja Wspólnotowa w przypadku wykonywania przewozów międzynarodowych ( do znalezienia w KREPTD – Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego ),
  • Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego (do sprawdzenia w CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej),
  • Licencja na pośrednictwo przy przewozie rzeczy (CEIDG),

Krok 2: Sprawdź ubezpieczenie przewoźnika lub podwykonawcy

W celu sprawdzenia ubezpieczenia podwykonawcy warto poprosić o wgląd do oryginalnych dokumentów i zestawić je z kopią. Jeśli nie ma takiej możliwości, można zweryfikować autentyczność dokumentu u ubezpieczyciela. Ważną kwestią jest suma ubezpieczenia, dlatego warto zapytać o potwierdzenie uiszczania opłat składek. Warto pamiętać, że przewoźnik powinien legitymować się dobrowolnym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej dla przewoźników drogowych (OCPD).

Krok 3: Poproś o referencje, sprawdź oceny lub opinie na temat przewoźnika

Zapytaj podwykonawcę o referencje od innych współpracowników i postaraj się je zweryfikować, np. kontaktując się z autorami opinii. Niezwykle przydatne są również oceny wystawiane na giełdach transportowych (np. System Ocen w TIMOCOM), opinie w Google lub komentarze na forach branżowych i grupach w portalach społecznościowych.

Krok 4: Poproś o aktualną listę kierowców i informacje o pojazdach

Wiedza na temat kierowców jest ważna nie tylko pod kątem weryfikacji (czy posiadają prawo jazdy, odpowiednie uprawnienia), ale i w celu szybkiego kontaktu z osobą wykonującą przewóz. Informacje o wypadkach, objazdach, opóźnieniach i innych nieprawidłowościach pozwolą na szybszą reakcję ze strony zarządzającego transportem. Oprócz numeru telefonu do kierowcy warto poznać numer rejestracyjny pojazdu. Ułatwi to cały proces logistyczny, m.in. monitorowanie ładunku.

Krok 5: Zapytaj o monitoring ładunku w czasie rzeczywistym

W nawiązaniu do powyższego akapitu, warto posiłkować się rozwiązaniami cyfrowymi i monitorować ładunek, zwłaszcza ten o dużej wartości. To również sposób na weryfikację podwykonawcy, który nie powinien mieć problemu z udostępnieniem linku do śledzenia ładunku w czasie rzeczywistym. Dzięki temu każda ze stron wie, gdzie znajduje się przewożony towar i kiedy dotrze na miejsce.

Krok 6: Korzystaj z giełd transportowych z weryfikacją użytkowników

Jeśli wszystkie powyższe kroki wydają Ci się żmudne i czasochłonne pamiętaj, że weryfikacja firm odbywa się również na dobrych giełdach transportowych. Wszystkie wyżej wymienione punkty, jak NIP, REGON, wpis w CEIDG oraz dokumenty (jak licencje, zezwolenia, ubezpieczenia, itd.) sprawdzane są zanim firma będzie mogła dołączyć do giełdy. Wszystkie te informacje dostępne są do wglądu potencjalnym współpracownikom w profilu firmy.

Źródło: Polska Izba Spedycji i Logistyki