Olej napędowy za 10 zł/l do końca października? Ceny paliw znowu rosną

(Last Updated On: )
Oceń nas

Gwałtowny wzrost cen paliw przerwał trwającą od jakiegoś czasu stagnację. Największa podwyżka, bo aż 7-groszowa, dotyczy benzyny Pb95. Cena oleju napędowego przekroczyła zaś 7zł/l i do końca miesiąca może osiągnąć rekordowe 10 zł/l. Tankowanie z tygodnia na tydzień stało się droższe o kilka groszy na litrze, w przypadku każdego rodzaju paliwa. Oczywiście podwyżka najbardziej dotknie firmy transportowe, które tankują dużo i często. Czy możemy spodziewać się powrotu niższych stawek?

Ceny paliw na przyszły tydzień

Według portalu e-petrol, prognozy na kolejny tydzień nie są optymistyczne. Ponieważ ceny paliw w hurcie w tym tygodniu znacząco wzrosły, możemy spodziewać się podwyżek na stacjach w nadchodzących dniach. Każda sesja notowania ropy na londyńskiej giełdzie kończyła się w tym tygodniu na wysokim poziomie, co wskazuje, jakie są prognozy ceny paliw. Jak czytamy w notowaniach na stronie e-petrol, cena oleju napędowego w ciągu tygodnia (od 1 października 2022 roku), wzrosła z 404 zł do 7381 zł/m3, oleju opałowego do 6055 zł (o 360 zł/m3 więcej), benzyny Pb95 do 6192 zł/m3, a benzyny Pb98 do 6520 zł/ m3.

Źródło: e-petrol

Dlaczego ceny paliw idą w górę?

Wszystkiemu winne jest cięcie limitów produkcji i wydobycia surowca o 2 mln baryłek, które ma obowiązywać od listopada 2022 roku. Temat pojawił się już na początku tygodnia, co było zapalnikiem do podnoszenia stawek paliw. Ostateczne ceny poznaliśmy w środę podczas spotkania członków organizacji w Wiedniu. Decyzja OPEC+, czyli Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową, pogorszy i tak już trudny dostęp do surowca, który obserwujemy w krajach zachodnich.