Spedytor – zarobki w 2023 roku i warunkujące je stawki na giełdzie transportowej

(Last Updated On: 26 czerwca, 2023)
Oceń nas
ile-zarabia-spedytor-w-polsce-w-2023-roku-blog-poradnik-spedytora

Ile zarabia spedytor i czy mają na to wpływ stawki na giełdzie transportowej?

Praca spedytora w ostatnim czasie nabrała na wartości. Głównie za sprawą redukcji ofert frachtów, rosnącego niedoboru kierowców i zerwanych łańcuchów dostaw zadania osoby odpowiedzialnej za organizację transportu stały się jeszcze bardziej wymagające. Ale czy znajduje to odzwierciedlenie w zarobkach? Jak stawki na giełdzie transportowej mogą wpływać na pensję spedytora? Na podstawie portalu aplikuj.pl, gdzie zamieszczane są oferty pracy, sprawdzamy, jak wyglądają zarobki spedytora w 2023 roku.

 Z artykułu dowiesz się:

  • Od czego zależy to, ile zarabia spedytor ?
  • Zarobki spedytora bez doświadczenia.
  • Ile zarabia spedytor po studiach i technik spedycji?
  • Ile płaci spedycja – stawki na giełdzie transportowej mogą mieć wpływ na zarobki.
  • Czy warto pracować w spedycji?

O czego zależy to, ile zarabia spedytor?

Czynniki decydujące o tym, jak wysokie będą zarobki spedytora, to m.in. wykształcenie, doświadczenie i zakres obowiązków. Wynagrodzenie absolwenta studiów wyższych kierunkowych będzie różnić się od tego, które otrzyma osoba po technikum spedycyjnym. W trakcie rekrutacji pod od uwagę brana jest również znajomość języków, zwłaszcza w przypadku spedytora międzynarodowego.

Jeśli chodzi o dodatkowe umiejętności, wysoko oceniane przez pracodawców jest również myślenie logiczne, dobra komunikacja, opanowanie i wielozadaniowość. Ważniejsze od wykształcenia jest często doświadczenie spedytora – to, czym się zajmował, na jakim stanowisku pracował i jaki był jego obszar działania może przesądzić o jego zarobkach. Warto pamiętać, że zarobki spedytora mogą różnić się w zależności od zakresu obowiązków, jaki zostanie mu przydzielony w danej firmie oraz obszaru, na jakim będzie działał. Inaczej będzie wyglądała wypłata spedytora międzynarodowego, inaczej spedytora krajowego –  i to w zależności od rejonu. Nie należy dziwić się więc, jeśli na różnych portalach z ogłoszeniami o pracę, lub po prostu po wpisaniu w okienko wyszukiwarki: spedycja krajowa stawki, otrzymamy wyniki z różnymi propozycjami wynagrodzeń.

Zarobki spedytora bez doświadczenia

Pracę spedytora można zacząć również bez kierunkowego wykształcenia – wówczas firmy zatrudniające pracownika kierują go na odpowiednie szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje. Oczywiście, zaczynając karierę spedytora z takiego poziomu, należy liczyć się z niższymi zarobkami.

Według badań przytaczanych przez portal aplikuj.pl, zarobki spedytora bez doświadczenia w 2023 roku w Polsce wahają się od 4 190 zł do 5 790 zł brutto miesięcznie. Oznacza to, że w przypadku umowy o pracę, początkujący spedytor zarobi od 3 186 zł do 4 277 zł netto, czyli „na rękę”. Różnica prawie tysiąca złotych w wynagrodzeniu wynika głównie ze wspomnianego wcześniej zakresu obowiązków, jakie narzuca pracownikowi dane przedsiębiorstwo. Warto wiedzieć, że wielu początkujących spedytorów zaczyna jako asystent spedytora – w tym przypadku zarobki są nieco wyższe i oscylują pomiędzy 3 780 zł a 5 400 zł brutto. Dlaczego asystent spedytora zarabia więcej? Ponieważ jego obowiązki niekiedy przewyższają zadania osoby świeżo zatrudnionej w firmie spedycyjnej. Asystent spedytora zajmuje się często m.in. pozyskiwaniem i utrzymaniem klienta oraz monitoringiem transportu, co wiąże się z dużą odpowiedzialnością.

Ile zarabia spedytor po studiach, a ile technik spedycji?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, spedytorzy o doświadczeniu określanym jako średnie, w Polsce, miesięcznie mogą otrzymać od 5 170 zł do 7 590 zł brutto. Jeśli chodzi o doświadczonych spedytorów, według zestawienia, zarabiają od 6 010 zł do 9 470 zł brutto, 25% z nich zaś nawet 10 000 zł brutto miesięcznie. Dane prezentowane przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń nie odnoszą się do poszczególnych stopni wykształcenia, jednak, jak nietrudno się domyślić, spedytorzy z wyższym wykształceniem kierunkowym zarobią więcej niż absolwenci technikum.

Ile płaci spedycja – stawki na giełdzie transportowej mogą mieć wpływ na zarobki

Jeśli chodzi o rodzaje rozliczeń, jedną z najpopularniejszych form zatrudnienia w firmach spedycyjnych jest podstawa + prowizja. To, ile zarabia spedytor zależy więc od wyrobionej przez niego marży – a ta od tego, jakie są stawki za transport. Ponieważ są one rekordowo niskie („stawki głodowe”, jak to określają członkowie branżowych grup na portalach społecznościowych), spedytor albo zarobi mniej, albo musi postarać się o dużą liczbę zleceń. O tym, jakie są aktualne stawki na giełdzie transportowej można dowiedzieć się przeglądając oferty lub po zapisaniu do takiej grupy i wpisanie w okno wyszukiwarki hasła: spedycja stawki. Pamiętać trzeba, że mogą różnić się pomiędzy sobą w zależności od tego, czy giełda transportowa jest darmowa, czy płatna.

Czy warto pracować w spedycji?

Z uwagi na obecną, trudną sytuację gospodarczą, która ma bezpośrednie przełożenie na procesy logistyczne, liczbę frachtów i ciągłość łańcuchów dostaw, praca spedytora jest jeszcze bardziej wymagająca. Jednak chętnych do tego zawodu nie ubywa. Jak wynika z Barometru Zawodów, w relacji między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców, obecnie w 283 powiatach panuje równowaga popytu i podaży, zaś w 91 – deficyt poszukujących pracy. Tylko w 3 powiatach mamy do czynienia z nadwyżką poszukujących pracy, duża nadwyżka nie występuje nigdzie z Polsce. Dla porównania w 2022 roku deficyt dotyczył 8 powiatów więcej (99), zaś nadwyżka poszukujących pracy była dwa razy większa niż w 2023 roku (6 powiatów). Z uwagi na tendencję wzrostową zapotrzebowania na pracowników spedycji rok do roku można przypuszczać, że zawód spedytora nie jest i nie będzie zagrożony.

Źródła: Aplikuj.pl, Barometrzawodów.pl