Węgry – wyższe opłaty drogowe od 1 października 2023 r.

(Last Updated On: 22 września, 2023)
Oceń nas

Początek nowego miesiąca na Węgrzech to podwyżka inflacji – i tym samym opłat drogowych. Jak zapowiada operator węgierskiego systemu opłat drogowych stawki mają wzrosnąć o 17,6%. Ile za przewóz towarów zapłaci polski przewoźnik?

Opłaty drogowe – stawki na Węgrzech

Wysokość opłat drogowych na Węgrzech zależna jest od typu pojazdu i norm emisji spalin. Biorąc pod uwagę najbardziej popularną kategorię pojazdów dalekobieżnych, czyli ciężarówki czteroosiowe (J4) i więcej, zgodne z normami emisji spalin Euro 5 lub Euro 6, stawki przedstawiają się następująco:

156,8 forinta (1,82 zł) / km – dotychczas 133,33 forinta (1,55 zł)/km.

Rosnące koszty transportowe

Węgry od miesięcy notują najwyższą inflację w całej Unii Europejskiej. Wyższe ceny widoczne są w sklepach, gdzie towary potrafią być dwa razy droższe niż w Polsce. Kolejny spadek wartości pieniądza to jeszcze większe opłaty, również w transporcie. Firmy, które prowadzą tu przewozy towarów, w tym tranzytowe, muszą zdawać sobie sprawę z dodatkowych kosztów.

Tabela z aktualnymi stawkami opłat drogowych (brutto), z uwzględnieniem VAT, dostępna jest w systemie e-myta:

https://hu-go.hu/articles/article/changes-to-the-e-toll-system-from-1-october

Należy pamiętać, że system e-myta na Węgrzech dotyczy pojazdów wykorzystywanych do transportu drogowego towarów o DMC powyżej 3,5 tony.